Zwiedzaj Małopolskę za złotówkę

Zwiedzaj Małopolskę za złotówkę

Świetny projekt „Zwiedzaj Małopolskę za złotówkę” –  Ideą tych czerwcowych sobotnich wycieczek po Małopolsce za symboliczną złotówkę jest promocja bezpiecznego podróżowania i otwarcie na nowo Małopolan na turystykę zorganizowaną. Jednocześnie jest to okazja do wsparcia promocyjnego lokalnej branży turystycznej, szczególnie członków Małopolskiej Organizacji Turystycznej – i zachęcenia mieszkańców Małopolski do odkrywania na nowo naszego Regionu.

Przyszłość turystyki jest niepewna i należy już teraz podjąć szereg działań, aby odbudować popyt na usługi turystyczne i przekonać turystów do wznowienia wyjazdów zorganizowanych. Stąd Viaggi.pl – Członek Małopolskiej Organizacji Turystycznej wraz z firmą MANIFOLD Business Cab & Transport zainicjowali pomysł na projekt „Zwiedzaj Małopolskę za złotówkę”, aby zachęcić mieszkańców Małopolski do zwiedzania i poznawania atrakcji turystycznych naszego województwa, a tym samym pomóc szeroko pojętej branży turystycznej.

13 czerwca 2020: Tarnów – Zalipie – ENOTarnowskie – Relacja z wyjazdu

Godzina 8:45 – plac na parkingu firmy Manifold na tyłach starego hotelu Forum w Krakowie. Przed bardzo wygodnym autokarem kolejka do – mierzenia temperatury i dezynfekcji – tak – te wycieczki mają pokazać, że zorganizowane wyjazdy w obecnym czasie mogą być bezpieczne. Po przejściu niezbędnych procedur można było zająć miejsce.

Plan wycieczki przewidywał zwiedzanie Tarnowa z przewodnikiem – żeby było bezpiecznie, każdy z uczestników dostał zestaw słuchawkowy do oprowadzania grupowego VOX Tour Guide System wyposażony w jednorazowe słuchawki – tak żeby można było spokojnie stać w stosownej odległości i słuchać opowieści przewodnika. Wracając do wycieczki, Tarnów już po częściowym remoncie starówki wyglądał bardzo dobrze. Zwiedzanie miasta zaczęliśmy od żydowskiej części miasta – okazja ku temu była wyjątkowa, bo w ten weekend obchodziliśmy 80-tą rocznicę pierwszego transportu do obozu zagłady w Oświęcimiu, byli to polscy więźniowie polityczni. A ów pierwszy pociąg wyjechał właśnie 14. Czerwca 1940 roku z Tarnowa.  Pani przewodnik w bardzo ciekawy sposób opowiadała o historii miasta, mijanych zabytkach, katedrze,  ruinach murów miejskich i postaciach, które wpłynęły na to miejsce.  Wśród tych postaci był np. Józef Bem czy autor poniższego wiersza Roman Brandstaetter.

„…Więc wiem,
Że nic nie dzieje się przedwcześnie,
I nic nie dzieje się za późno,
I wszystko się dzieje w swym czasie,
Wszystko…
Wszystkie uczucia, spotkania,
Odejścia, powroty, czyny, zamiary.
Zawsze właściwą godzinę biją Boże Zegary.”

Fragment pochodzi z utworu „PIEŚŃ O BOŻYCH ZEGARACH” – Roman Brandstaetter. Wiersz ten pomimo, że wydany w 1988 – jest moim zdaniem bardzo aktualny i warto go przeczytać w całości.

Kolejnym punktem wycieczki było Zalipie – o tej miejscowości słyszał chyba każdy. Wieś ta od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u sufitu oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. Samo zwiedzanie Zalipia nie jest wcale takie proste, malowanych domów trzeba się trochę naszukać – są rozrzucone po całej wsi. W większości są to współczesne budynki, a wzory kwiatowe widnieją na kolorowych elewacjach. Z ciekawych punktów należy wymienić „Dom Malarek”, Zagrodę Felicji Curyłowej (Dom Pani od której zaczęła się cała historia z tym związana), oraz zdobiony malunkami kościół. Samo Zalipie nazywane jest „najpiękniejszą polską wioską” – warto tu się wybrać.

Ostatnim punktem wycieczki była Winnica Dąbrówka – Partner projektu ENOTarnowskie. Turystyka winiarska stosunkowo jest nowym magnesem przyciągającym do regionu tarnowskiego jako krainy rozwijającego się winiarstwa i dobrych win (tu ocenę tychże win zostawiam dla każdego indywidualnie). Tarnowskie winnice (około 40) stanowią doskonałą bazę do rozwoju enoturystyki w tym regionie. A region ten ze względu na swój lokalny klimat posiada świetne warunki do prowadzenia winnic. Dodatkowym atutem jest tu też krajobraz. Idąc w kierunku winnicy Dąbrówka – można podziwiać fantastyczny widok na dolinę. Szczerze mówiąc, to trochę winnic w swoim życiu już widziałem, ale ten widok zaliczam do jednych z ciekawszych. ”Ze wzgórz roztacza się przepiękny widok na panoramę Tatr oraz dolinę Dunajca, co sprawia, że spędzając czas w winnicy można równocześnie podziwiać niezwykle malownicze krajobrazy, właściwie o każdej porze dnia i roku. Spacer wzdłuż rzędów winorośli, czy podziwianie zachodu słońca z kieliszkiem wina w dłoni, dają poczucie wyjątkowo spędzonego czasu, wśród pięknych okoliczności przyrody, z dala od miejskiego zgiełku i trosk życia codziennego” – przytaczając opis właścicieli gospodarstwa – Katarzyny i Roberta Beściak.

Podsumowując,  warto obserwować nas w Internecie, bo nigdy nie wiadomo kogo się spotka podczas wycieczek. A tak na poważnie to śledzić profile organizatorów, bo z tego co udało się nam ustalić to szykuje się dużo ciekawych wyjazdów i niespodzianek – będziemy z nimi na bieżąco – szczególnie z tymi pomysłami związanymi z winem. A o samej winnicy Dąbrówka będzie osobny artykuł – tak podzielę się większą ilością zdjęć. Również na facebook’u i Instagramie. 

https://evenea.pl/pl/wydarzenie/tarnow-zalipie-enotarnowskie

www.viaggi.pl

Rafał Błażusiak
Sommelier w ZaKładka Bistro de Cracovie – zwolennik klasyki w nowoczesnym wydaniu. Inspiruje się głównie zachodnią kulturą i stylem życia, otwartym na nowe pomysły. Absolwent londyńskiej szkoły Wine & Spirit Education Trust (WSET) Level 3 Award in Wines. Jego karta win w ZaKładce otrzymała w 2019 roku Award of Excellence Magazynu Wine Spectator.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *