Zgrany Kwartet w ZaKładce - w wydaniu Bodegas Menade #cz.1

Zgrany Kwartet w ZaKładce - w wydaniu Bodegas Menade #cz.1

Tradycją ZaKładki Bistro de Cracovie, francusko-polskiego bistro na krakowskim Podgórzu, jest już organizacja kolacji połączonych z degustacją win, w której uczestniczą winiarze, winemakerzy lub przedstawiciele winnic. Ma ona na celu przybliżenie kultury wina, prezentację winnicy oraz po prostu miłe spędzenie czasu podczas wspólnego posiłku.

Sama degustacja wina składa się zasadniczo z dwóch części. Pierwsza to „Czego szukamy” a druga to „Pokaż co masz w środku”.

Zaczniemy od „Czego?”, jest to sztuka dostrzegania różnic między kilkoma rodzajami wina, a nawet różnic między rocznikami podanego wina. Są jednak czasem takie wina i winnice w których zakochujemy się od pierwszego wejrzenia. Marzymy, by je bliżej poznać, spróbować, co jeszcze skrywają, skąd pochodzą i jak żyją. Takie właśnie są wina z winnicy Menade w hiszpańskiej Ruedzie.  Zachwycają swoimi żywymi owocowymi aromatami i swoją autentycznością.

Bodegas Menade

Historia Bodegas Menade rozpoczęła się w 1820 roku, kiedy to przodkowie założycieli zajmowali się winnicami w różnych miejscach, które dziś stanowią część DO Rueda. Podczas gdy Ojciec nadal prowadzi światowej sławy Bodegas Vinos Sanz, jego troje dzieci postanowiło wybrać inną trasę. Spoglądając wstecz na swoje korzenie winiarskie i w pełni szanując naturę, aby mogła mówić sama za siebie, w 2005 roku narodziła się winnica Menade. Korzystając z połączenia tradycyjnego, naturalnego winiarstwa i najnowocześniejszej technologii, są w stanie przenieść wina z przeszłości w przyszłość.

Miałem w rodzinie sen, w którym szóste pokolenie, czyli ja wraz z moim bratem i siostrą zaczynamy robić coś, co naprawdę płynęło w naszych żyłach” – mówi z dumą Richard. Pierwotny plan zakładał „małą winnicę, produkującą naturalne wina… i wyrosła na Menade”.

W winnicach położonych na wysokości ponad 700 m npm czynione są starania aby zachować równowagę przy przycinaniu i utrzymaniu zielonej pokrywy. Zastąpiono miedź i siarkę wylewami biodynamicznymi. Jako jedni z pierwszych Menade wykonuje dronami testowe pomiary, aby zidentyfikować niedobory w glebie, tak aby wprowadzić do ekosystemu rośliny, które pomogą dotlenić glebę i działają następnie jak naturalny kompost. Używany jest również ozon, który działa jako naturalny środek dezynfekujący przeciwko grzybom i bakteriom. Menade to również pionierzy we wprowadzeniu tzw. „ruchomych drzew”, które są transportowane po ponad 255-hektarowym osiedlu na małych przyczepach celem przyciągnięcia owadów i ptaków żyjących w winnicach. W ten sposób powstał ogród zapylający, zwany potocznie „hotelem dla owadów”, który poprawia bioróżnorodność tego obszaru.

Przechodząc do sedna sprawy należy postawić pytanie „Pokaż co masz w środku”.

Selekcja win Bodegas Menade jest dostępna w ZaKładce już od prawie dwóch lat. Szczególne znaczenie ma dla nas i szczególny nacisk przy wyborze win stawiamy na zdrowie, w kontekście win tworzonych w harmonii z przyrodą  (organic wine, uprawa zrównoważona). Na tym więc i nie tylko tle powstała współpraca z Basią Lejkowską. „Ciągle fascynuje mnie wino i niezmiennie mam ogromną przyjemność dzielenia się tą pasją z Wami”. Basia swoją pasją zaraża ludzi, z którymi współpracuje. I tak dzięki temu już po raz drugi mogliśmy gościć w ZaKładce naszych przyjaciół – przy wspólnym stole z selekcją win z Bodegas Menade.  Jeśli ktoś rok temu podczas kolacji w dniu 15 listopada powiedział, że spotkamy się ponownie – to miał rację.

Zdjęcia pochodzą ze strony winnicy menade.es

Autor

Rafał Błażusiak
Sommelier w ZaKładka Bistro de Cracovie – człowiek, który o winie i pracy w gastronomii może opowiadać godzinami. Ambitna osoba cechująca się dużym dystansem do rzeczywistości, nietypowym poczuciem humoru i chęcią do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Absolwent londyńskiej szkoły Wine & Spirit Education Trust (WSET) Level 3 Award in Wines. Jego karta win w ZaKładce otrzymała w 2019 roku Award of Excellence Magazynu Wine Spectator

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *