ZaKładka Bistro de Cracovie

ZaKładka Bistro de Cracovie

„Jedzenie jest centralną częścią naszego życia nie dlatego, że daje nam siłę i dostarcza przyjemności, lecz przez to, że łączy nas ze wszystkimi, którzy byli tu wcześniej. Jedzenie tworzy więź z ziemią, z przyjaciółmi i krewnymi zgromadzonymi wokół stołu, z przyszłymi pokoleniami. W kruchym, niestabilnym świecie jedzenie jest wartością stałą” – Georeanne Brennan.

Za kładką

Są takie miejsca gdzie pijąc kawę, albo jeszcze lepiej kieliszek musującego wina, osłonięci cieniem historii i wpatrzeni w otaczającą nas naturę, możemy doznać uczucia ucieczki od szumu miasta. Taka też
jest ZaKładka – francuskie bistro ulokowane w krakowskiej kamienicy z XVIII wieku. Miejsce gdzie pierwsze skrzypce gra smak i jakość naszych dań w towarzystwie starannie wyselekcjonowanych win. Przed
II wojną światową w tym budynku mieściła się żydowska restauracja i pokoje do wynajęcia. Po wojnie w lokalu z piwnicami który obecnie zajmujemy znajdowała się winiarnia. W najbliższej okolicy znajduje się
Muzeum Historii Podgórza, Podgórski Dom Fotografii, Rynek Podgórski i słynna Kładka Ojca Bernatka, łącząca krakowski Kazimierz z Podgórzem. Na tej ostatniej oparliśmy pomysł nadania nazwy naszemu bistro, które znajduje się po drugiej stronie Wisły – za kładką.

Dlaczego bistro?

Francuskie bistro to miejsce gdzie oprócz smacznej kuchni najważniejsza jest
atmosfera. Bezpośredni kontakt z właścicielem, rozmowy z kelnerami którzy doradzają w doborze dań i wina,
wreszcie wzajemne relacje między gośćmi, którzy stają się z czasem stałymi bywalcami i przyjaciółmi. Zazwyczaj
w „paryskich bistro” panuje klimat luźnej elegancji, który odróżnia te lokale od typowych, poważnych restauracji.
Są to zwykle miejsca, gdzie można zarówno przekąsić coś „na szybko” przy
kontuarze baru, popijając kieliszkiem wina albo filiżanką kawy, jak i zjeść
obiad przy małym stoliku.

Kuchnia i Wino

Kuchnia ZaKładki to radość nie tylko konsumpcji, ale i gotowania. Dlatego jedzenie które serwujemy niesie same pozytywne doznania smakowe. Dlaczego wino? To jedno z pierwszych skojarzeń jakie przychodzi na
myśl o Francji i o dobrym jedzeniu. ZaKładka jest miejscem gdzie przy jednym stole łączą się korzenie krakowskie i francuskie. Krakowskie, gdyż jak czytamy w literaturze historycznej – Kraków był miastem które leżało na szlaku handlowym pomiędzy Europą Południową (Włochy, Węgry, Austria), a Europą Zachodnią (Niemcy, Francja, Hiszpania). Zainspirowani dziedzictwem tego miasta stworzyliśmy kartę win właśnie z tych regionów. Ich centrum gdzie smaki, kultura i wino spotykały się był właśnie Kraków.

Tęsknota i fascynacja

Pomysł aby przenieść francuskie smaki na grunt krakowski narodził się w głowie szefa kuchni i właściciela Rafała Targosza w czasie jego kulinarnej podróży po Europie. 
Na swoim blogu pisze: „W tym roku minie chyba 20 lat, odkąd siedziałem z moim – jak na tamten czas – kulinarnym guru, w okolicznej knajpce w Auxerre. Szwendaliśmy się pamiętam, po kilku fajnych brasserie, odwiedziliśmy szanownego pana pasztetnika, jedliśmy jego terrine i rillettes, popijając czerwone wino. I kończąc ponoć u znanego kolarza, który na zakończenie kariery otworzył swój mały lokal z przysłowiową kawą i ciastkiem, by cieszyć się spokojną starością w towarzystwie życzliwej mu społeczności. Budowałem wtedy na fundamentach euforii młodości wspaniałe plany na przyszłość. Życie i rzeczywistość doprowadziły mnie po dwudziestu latach gonienia własnego ogona do próby realizacji projektu, dającego wyraz tęsknoty i fascynacji za tym okresem czasu – prostej kuchni i nieskrępowanej radości życia.”

Wyróżnienia

Obecnie projekt ten – ZaKładka Bistro de Cracovie jest wyróżniany przez przewodnik Michelin (nieprzerwanie od 2014 roku) oraz Gault&Millau – wyznaczników dla najlepszych restauracji i szefów kuchni. W roku 2019 ZaKładka otrzymała wyróżnienie amerykańskiego magazynu Wine Spectator – Award of Excellent.

Kontakt

ul. Józefińska 2 (wejście od ulicy Brodzińskiego 12), 30-389 Kraków

(12) 442 7 442

rezerwacja@zakladkabistro.pl
renata@zakladkabistro.pl
sebastian@zakladkabistro.pl

Renata i Rafał Targosz

www.zakladkabistro.pl

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *