Winnica Skarpa Dobrska

Winnica Skarpa Dobrska

Winnica Skarpa Dobrska została założona wiosną 2014 roku w miejscowości Dobre, k. Kazimierza Dolnego. Winnica przylega do Rezerwatu Przyrody Skarpa Dobrska usytuowanego w otulinie Kazimierskiego Parku Krajobrazowego. Uprawa znajduje się na terenie o nachyleniu 10% i wysokości 133-181 m n.p.m.

Nasadzenie winorośli na południowo-wschodniej stronie stoku zapewnia możliwie najsilniejsze nasłonecznienie przez cały dzień, natomiast dzięki bliskości Wisły klimat wokół winnicy łagodnieje. W takich warunkach możliwe jest uprawianie vitis vinifera – w naszym przypadku odmian takich jak: riesling, zweigelt, pinot gris, gewürztraminer oraz grüner veltliner. Obok tychże, uprawiamy również szczepy hybrydowe: johanniter oraz regent.

Na unikatowość winnicy w znaczny sposób wpływają wapienne skały osadowe powstałe około 50 milionów lat temu. Dobrze wykształcony profil rędziny wapiennej zapewnia dobry drenaż i zachęca winorośl do rozwoju głębokiego systemu korzeniowego. Biała gleba odbija promienie słoneczne, kierując je na owoce i liście, dzięki czemu są lepiej doświetlone. Ponadto wapień nadaje winom unikatowy charakter, smak i aromat.

Kluczem do otrzymania wina o dobrej i bogatej strukturze są przede wszystkim owoce, z których ono powstanie. Dobra gleba zapewnia mineralność naszych win, a odpowiednie nawożenie zdrowy wzrost naszych winorośli. Z kolei cięcia sezonowe i zielone zbiory umożliwiają uzyskanie owoców o najlepszych walorach winiarskich. Stąd też ważne jest sumienne gospodarzenie samą winnicą – nie tylko winiarnią. Dzięki dbałości o najmniejsze szczegóły, już na etapie pielęgnacji i wzrostu owoców mamy pewność, że będziemy mogli zaoferować Państwu produkt o najwyższej jakości.

Ciągle jako „młodzi” winiarze staramy się poznać świat wina od podszewki. Stąd też naszym podstawowym celem jest stworzenie wina bogatego w aromat i smak, o jak najlepszej jakości i walorach smakowych. Do  produkcji wina używamy jedynie wyselekcjonowanych, w pełni dojrzałych owoców. Produkcja odbywa się w kontrolowanej temperaturze. Aby zapewnić naturalność, wino nie jest ani dosładzane, ani odkwaszane.

Gdzie wypić w Krakowie?

Kontakt

Sylwia Herbsztajn

biuro<at>skarpadobrska.pl

www.skarpadobrska.pl

tel: 726 977 591

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *