Winnica Silesian

Winnica Silesian

Silesian to jedenasto hektarowa winnica położona w sercu Dolnego Śląska na przedgórzu Sudeckim, oddalona zaledwie pół kilometra od dawnego klasztoru cysterskiego i przylegających do niego winnic datowanym na początek XIV w. Nasza winnica to przedsięwzięcie trzech pokoleń rodziny Mazurków. Wierzymy, że doskonałe wino powstaje na winnicy, dlatego z wielką starannością pielęgnujemy nasze winorośla, nie używamy herbicydów, stosujemy zielony zbiór i ręczną selekcję winogron.

Geneza nazwy Silesian łączy się zarówno z naszą osobistą historię, jak i tradycję regionu. Chcieliśmy podkreślić głębokie korzenie ziemi dolnośląskiej w produkcji wina, gdzie pierwsze wzmianki na ten temat sięgają XII w. jak również to, że nasza rodzina zajmuje się hodowlą koni już od pięciu pokoleń, a po wojnie stadnina została odbudowana tylko dzięki zakupowi sześciu klaczy rasy śląskiej (łac. Silesian). Z sześciu koni szybko zrobiło się stado, a dziś hodowla liczy sobie prawie 100 koni.

Winnica

Winnica została założona w kwietniu 2016 roku. W ciągu tygodnia zostało zasadzonych 55 tys. winorośli 12 różnych odmian: Weisser Riesling, Roter Riesling, Johanniter, Seyval Blanc, Souvignier Gris, Solaris, Bianca, Jutrzenka, Hibernal, Cabernet Cortis, Rondo, Regent.

Siedlisko znajduje się na południowo – zachodnim stoku, na wysokości 230 m.n.p.m. Dominuje terroir granitowe mające swoje odzwierciedlenie w mineralności i chrupkości naszych win.

Geograficznie winnica jest położona w sercu Dolnego Śląska, na Przedgórzu Sudeckim, oddalona 50 km od Wrocławia.

Ludzie

Na sukces Winnicy Silesian pracują trzy pokolenia rodziny Mazurków. Seniorka rodu Ludwika Mazurek czuwająca nad dobrostanem winnicy, pomysłodawca i główny dowodzący Jarek od ponad 30 lat rolnik z pasji i zawodu oraz córki Marysia, absolwentka Wine Industry Operations w Margaret River w Australii , oraz Sonia wraz z narzeczonym Esbenem Madsen, którzy po 10 latach kształcenia się i pracy w Kopenhadze i Londynie poświęcili się pracy w winiarni.

Oprócz wkładu rodziny, nad najwyższą jakością naszych win czuwają znany w Polsce młody i utalentowany winiarz Michał Pajdosz z Winnicy Jakubów, a od niedawna w roli konsultanta dołączył do nas Matthias Schuch, winiarz z Saxoni, który w ostatnim przewodniku winiarskim został nazwany przez Hugh Johnsona wschodzącą gwiazdą niemieckiego winiarstwa.

Wszyscy tworzą zgrany team pracujący nad najlepszą jakością wina.

Wina

Wina Silesian to stosunkowe nowe wina na rynku. Oficjalnie zadebiutowaliśmy we wrześniu 2019 roku. Mimo tak krótkiego stażu na rynku, wina zdążyły zdobyć swoje grono wielbicieli, a Roter Riesling zdobył srebrny korek w kategorii win specjalnych w konkursie Polskie Korki 2019, a Souvignier Gris został nagrodzony brązowym medalem w  konkursie Enoexpo w Warszawie, gdzie otrzymał najwyższą punktację wśród win białych wytrawnych oraz srebrny korek w konkursie Polskie Korki.

Kontakt

2 Comments
  1. Dzień dobry, Enoteka Pergamin przy ulicy Grodzkiej w Krakowie posiada selekcję win z Winnicy Silesian, obecnie dostępne w zakupie na wynos: Seyval Blanc, Souvignier Gris, Cuvee oraz Roter Riesling. Wina te są na stałe w karcie win Enoteki.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *