Winnica Rymanów

Winnica Rymanów

Czy warto podróżować po Polsce? Zdecydowanie TAK – ponieważ Polska to wyjątkowe krajobrazy, dużo atrakcji i nie brak tu ciekawych miejsc – często jeszcze czekających na odkrycie. Generalnie na weekendowe wypady udajemy się coraz częściej, a od namiętnego wylegiwania się nad Bałtykiem (koniecznie z kolorowym parawanem) wolimy wspinaczkę po górach lub odkrywanie uroków pięknych polskich miast. Zdarza się też, że staramy się łączyć przyjemne z pożytecznym – według zasady coś dla ciała i coś dla ducha. Stąd naszym kierunkiem na szybki wypad mogą być uzdrowiska i ich okolice. A jeśli do tego poza np. wodą mineralną i deptakiem zdrojowym w pobliżu znajdziemy winnicę?

Jakie kierunki jako „degustatorzy” wybieramy najchętniej? Jedna z zasad jest taka: im bliżej do „źródła” tym lepiej. Dlatego – W Polce według oficjalnych statystyk mamy 46 uzdrowisk statutowych – przytulnych i stylowych. Jeśli szukamy jeszcze w okolicy winnicy (żeby znaleźć coś dla ukojenia duszy) moją rekomendacją jest:  spakować się i wybrać do miejscowości Rymanów-Zdrój. Jeśli komuś nie udało się tu jeszcze dotrzeć przed publikacją tego artykułu to koniecznie należy ten błąd naprawić.

Z czego słynie Rymanów?

Jak to zwykle w uzdrowiskach bywa, początkiem rozwoju Rymanowa było odkrycie złóż leczniczych. Te znaleziono w dniu 16 sierpnia 1876 r. Rok później stwierdzono w wodzie silne stężenie jodu i żelaza. Niedługo po tym ruszyła budowa infrastruktury i trzech ujęć wód mineralnych: Tytus, Celestyna oraz Klaudia. Dziś rymanowskiej wody mineralnej z aż 11 odnalezionych ujęć można zaczerpnąć w stylowej pijalni wód w lokalnym parku zdrojowym. Kuracjuszom i turystom z Polski znane są one już od lat, jednak to co można nazwać wartością dodaną to fakt, iż właśnie woda (poza pagórkowatym ukształtowaniem terenu) jest w Rymanowie i okolicach ważnym czynnikiem terror. Znajdujemy się bowiem na Podkarpaciu. Tu znajdziemy w okolicach Jasła wiele winnic, a kilka kilometrów dalej jest właśnie na Wzgórzach Rymanowskich  Winnica Rymanów. 

Okoliczny Wróblik Szlachecki – przy stacji oczekiwali dorożkarze dowożący kuracjuszy. Znajdujący się tu dworzec PKP – od czasu uruchomienia linii tj. 1884r. do wybuchu II wojny światowej służył odwiedzającym tą miejscowość, zaś na tym dworcowym budynku był szyld iż to już “Rymanów – Zdrój”. To właśnie w tym budynku od kilku lat znajduje się „zaplecze gospodarcze” nowoczesnej winnicy łączącej pasję do wina ze sztuką.

Zaś sama winorośl rośnie w okolicy na mieszanych brunatno-bielicowych glebach ukształtowanych na łupkowym podłożu na wzgórzach z fantastyczną panoramą na Rymanów. Na tym terenie swoje miejsce znalazły takie odmiany winorośli jak: seyval blanc, souvignier gris, johanniter, hibernal, cabernet cortis, maréchal foch, léon millot, regent,riesling i kerling. Nad całością czuwa Piotr Stopczyński, który jest jednym z najlepszych polskich enologów.

Art&Wine - streetartowy koncept

To, co wyróżnia Winnicę Rymanów to koncept „Art&Wine – to idea, dzięki której dobre, polskie wino spotyka się z polskim street artem”.  Dlaczego akurtat street art? Street art jest wolny, dziki i zmysłowy. To nurt sztuki, w którym twórcy mają naprawdę wiele do powiedzenia. Zaś polscy twórcy są w światowej awangardzie i są cenieni na całym świecie. A co ma to wspólnego z winem? Opakowanie jak wiadomo jest pięciosekundową reklamą produktu – etykiety win z tej winnicy się bardzo wyróżniają.

Kilku z przedstawicieli polskiego street art.’u zgodziło się bowiem stworzyć prace, które trafiły właśnie na etykiety win. O samych artystach i winach więcej informacji znajdziecie na bardzo dobrze przygotowanej stronie internetowej winnicy – warto przy otwartej butelce wina z winnicy Rymanów poczytać sobie, kto stworzył grafikę – bo warto. Podobnie jak warto sięgać po same wina. Nie będę rekomendował konkretnej butelki, bo wszystkie, które wychodzą z tej winnicy są bardzo dobre i warto po nie sięgać. Pasują do polskiej kuchni, oraz pite solo – nie tylko na łonie natury oddając się kontemplowaniu sztuki. Na zakończenie posłużę się mottem z Rymanowa: „Żyj, Kochaj i pij wino ! Celebruj z nami smaki życia.”

Gdzie kupić?

ZaKładka Bistro de Cracovie  https://zakladkabistro.pl/

Dodaj tu swój tekst nagłówka

Łazy 6, 38-480, Rymanów

biuro@winnicerymanow.com
Tel : +48 603 226 966

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *