Winnica Miłosz

Winnica Miłosz

W regionie zielonogórskim winorośl uprawiamy od XII wieku. Stare krzewy, które rosną wokół Łazu doskonale nawiązują do tej tradycji, właśnie w nich upatrujemy przyszłość naszej winnicy. Nigdzie więcej w Polsce pośród łąk i lasów nie znajdziecie burgunda, karmazyna czy traminera.

Winnica Miłosz zajmuje powierzchnię 6 hektarów i działa w ramach firmy Winnice Fedorowicz od 2004 roku. Zajmuje się uprawą winorośli oraz produkcją win. Parcele znajdują się w historycznym zielonogórskim regionie winiarskim funkcjonującym nieprzerwanie od XII do XX wieku.
Łaz i Zabór to wschodnia część Wzgórz Zielonogórskich. Dominują tutaj gleby gliniaste, z warstwami żwiru, z PH zasadowym – to tutaj znajdowały się największe kopalnie wapna na Śląsku.

Wino

Wina powstają metodą organiczną – winnica w konwersji BIO. Przy zbiorach, fermentacji, cięciu i ochronie winorośli wykorzystywane są praktyki rolnictwa biodynamicznego. 
Chlubą są wina musujące oraz spokojne – szczególnie z takich szczepów jak pinot noir, pinot blanc, zweigelt, traminer, nagradzane w konkursach winiarskich tytułami Grand Prix oraz medalami złotymi, srebrnymi i brązowymi.
Wina musujące wytwarzane są metodą tradycyjną, gdzie do wtórnej fermentacji dochodzi w butelce. Winnica jest właścicielem znaku towarowego Grempler-Sekt. Jest on obecny na europejskim rynku od 1826 roku, bo właśnie w Zielonej Górze powstała najstarsza i największa wytwórnią sektów w Europie Środkowej.

Degustacje

Winnica zaprasza na prezentacje i degustacje – w plenerze oraz w piwnicach ulokowanych na winnicy w Łazie oraz w Zielonej Górze przy ulicy Wodnej 32. Piwnica przy ulicy Wodnej od przeszło stu lat jest atrakcją turystyczną miasta. Zbudował ją w 1786 roku nestor zielonogórskiego winiarstwa Jeremiasz Seydel. Dziś służy do produkcji sektów i leżakowania win spokojnych.

Gdzie wypić w Krakowie?

Gdzie na mapie?

Informacje dodatkowe

Łaz 65, 66-003 Zabór

609 882 325, 660 509 307

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *