Winnica Miłosz w ZaKładce - Naturalnie

Winnica Miłosz w ZaKładce - Naturalnie

29 sierpnia 2019 – tego dnia odbyła się nasza druga w tym roku kolacja połączona z komentowaną degustacją win. Gościem specjalnym tego wieczoru był Krzysztof Fedorowicz z Winnicy Miłosz w Łazie, który opowiedział o swojej pracy i winach.

Winnica Miłosz jest jedną z najbardziej prestiżowych polskich winnic. Wina cieszą się uznaniem prawdziwych koneserów i są doceniane przez wybitnych ekspertów winiarskiego środowiska.

Plan kolacji:
Wprowadzenie / Traminer 2018
Wątróbki z drobiu na dwa sposoby: pasztet i smażona z pieprzem, konfitura z czerwonej cebuli i figi, bagietka
Przystawka / Lauda 2018
Kozia rolada dojrzewająca, zapiekana w miodzie akacjowym i tymianku, sałatka z pieczonego buraka i porzeczki, listki sałat
Ryba / Pinot Blanc 2018
Filet z makreli atlantyckiej w maśle cytrynowym, “gulasz” z kalafiora i ziemniaków z kaparem
Mięso / Zweigelt & Pinot Noir 2018
Kacze udko confit, puree pieczona marchew, strudel śliwkowy, morela
Deser / Pinot Blanc & Solaris Botritis 2018
Ananas marynowany w syropie z miętą i różowym pieprzem, sorbet z mango

Zielona Góra i okolice to tradycyjny obszar uprawy winorośli – jeszcze w początkach XX wieku winnice zajmowały tutaj obszar 2500 hektarów a w okolicy Łazu winna latorośl rosła na 50 ha. Sezon wegetacyjny winorośli jest tutaj jednym z najdłuższych w Polsce, co w połączeniu z bardzo ciepłym i słonecznym siedliskiem umożliwia uprawę wymagających szczepów winorośli.Winnica Miłosza zajmuje powierzchnię 5,5 hektara.Szczyci się szlachetnymi winami starych odmian, uprawianych tutaj co najmniej od XVI wieku: PinotNoir, Traminer, Pinot Gris czy Karmazyn, ale nie stroni też od nowszych szczepów: Devina, Zweigelta, Dornfeldera, Aliberneta. W winnicy Miłosza uprawia się wyłącznie szlachetną winorośl, vitis viniferę.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *