Winnica Kojder

Winnica Kojder

Winnice Kojder to przedsięwzięcie rodzinne. Prowadzone jest przez rodzeństwo – Annę i Artura, jednakże bez wsparcia pozostałych członków rodziny byłoby to niemożliwe. Na co dzień w uprawie winorośli pomagają zarówno dziadkowie, jak i rodzice. 

Pomysłodawcą założenia winnicy był nasz tata, a sama myśl zrodziła się na wakacjach we Włoszech. Tam, jako dzieci na własne oczy mogliśmy po raz pierwszy zobaczyć winnice. Zanim założyliśmy własną winnicę postanowiliśmy, by enologii uczyć się od najlepszych. Dlatego odwiedziliśmy wiele winnic, głównie w rejonie Badeni i Palatynatu. Nawiązaliśmy dużo nowych znajomości i przyjaźni. Szkoliliśmy się pod okiem enologów z Instytutu Winiarstwa we Freiburgu. I tak, dzięki uprzejmości i serdeczności niemieckich winiarzy, którzy z chęcią podzielili się swoim wieloletnim doświadczeniem, założyliśmy własną winnicę i podjęliśmy się próby samodzielnej produkcji wina. 

Pierwsze nasadzenia zostały założone w 2015 roku, a obecnie winorośl rośnie na powierzchni 8 ha. Winnice znajdują się w województwie Zachodniopomorskim, w okolicy Szczecina. Dokładniej, zlokalizowane są w miejscowości Babinek (gmina Bielice). Fakt, że winnice leżą w Otulinie Szczecińskiego Parku Krajobrazowego „Puszcza Bukowa” nadaje temu miejscu niepowtarzalny i wyjątkowy mikroklimat. Ukształtowanie terenu zawdzięcza się najmłodszemu zlodowaceniu plejstoceńskiemu. Obszar gminy Bielice tworzą wysoczyzny polodowcowe moreny dennej, którą budują piaszczyste gliny zwałowe. W niektórych miejscach glinę zwałową pokrywają gliniaste piaski polodowcowe. Ukształtowanie terenu zawdzięcza się najmłodszemu zlodowaceniu plejstoceńskiemu. Obszar gminy Bielice tworzą wysoczyzny polodowcowe moreny dennej, którą budują piaszczyste gliny zwałowe. W niektórych miejscach glinę zwałową pokrywają gliniaste piaski polodowcowe. Ponadto gleba zasobna jest w wapń, dzięki czemu w nasze wina mają mineralny charakter. 

W głównej mierze uprawiamy białe odmiany winorośli: solaris, souvignier gris, muscaris, johanniter i cabernet blanc. Natomiast wśród czerwonych odmian są cabernet cortis, rondo i pinot noir. Pierwszy etap produkcji wina zaczyna się już na winnicy. Dlatego postawiliśmy na ekologiczny system uprawy, by zapewnić jak najlepsze warunki rozwoju dla winorośli. Od początku nie stosujemy chemicznych środków ochrony roślin ani syntetycznych nawozów. Wszystko po to, by nie zakłócać naturalnej harmonii, która sprzyja powstawaniu unikalnych aromatów i smaków. Ponadto do wyrobu wina używamy ekologicznych drożdży posiadających również certyfikat Vegan. 

Jesteśmy kontrolowani przez polską jednostkę certyfikującą rolnictwo ekologiczne, ale również jako jedyni w Polsce należymy do ECOVIN. ECOVIN jest niemieckim, federalnym stowarzyszeniem certyfikującym wyłącznie ekologiczne winnice. W związku z tym musimy spełniać restrykcyjne wymogi dotyczące ekologicznej uprawy winorośli oraz samej produkcji wina (przykładowo dużo niższe dopuszczalne zawartości siarczynów w winie).

Kontakt

Babinek 30, 74-202 Bielice

Anna Kojder – 509 902 432
Artur Kojder – 501 082 779

info@winnicekojder.pl
anna@winnicekojder.pl
artur@winnicekojder.pl

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *