Wine Spectator i jego ranking Award of Excellence

Wine Spectator i jego ranking Award of Excellence

Prestiżowy amerykański magazyn Wine Spectator, który jest światowym autorytetem w dziedzinie wina co roku ocenia karty win w restauracjach, przyznając nagrodę tym najbardziej uznanym i doskonałym. Sprawdzana zostaje nie tylko sama oferta trunków z uwzględnieniem ceny, producenta, spójności karty, ale także ich paring do poszczególnych pozycji w menu. Swoją renomę Wine Spectator buduje profesjonalnym rankingiem od 1981 roku, przydzielając nagrody w trzech kategoriach. Jury, w którego skład wchodzą najlepsi sommelierzy, poddają ocenie karty win z całego świata i we wszystkich sektorach gastronomicznych, zaczynając od bistro w których panuje luźna, ale i elegancka atmosfera kończąc na egzotycznych miejscach i wykwintnych restauracjach.

Tylko najlepsi

Wybierając się do restauracji wyróżnionej Wine Spectator Award of Excellence mamy pewność, że oferuje ona doskonale dobrany asortyment win wraz z tematycznym dopasowaniem do menu i poszczególnych dań. Ważnym elementem jest  profesjonalne doradztwo dla gości  – obecność sommeliera w restauracji jest obowiązkowa.

Wielu restauratorów i sommelierów obiera sobie zdobycie wyróżnienia jako jeden z głównych celów, bowiem posiadanie Wine Spectator Award klasyfikuje ich w grupie najlepszych w branży winiarsko-restauracyjnej na skalę światową.

Kto może otrzymać tytuł?

Tytuł przyznawany jest restauracjom, które oferują wysokiej jakości wybór win pochodzących od wiodących producentów oraz komponujących się tematycznie z menu zarówno pod względem stylu, jak i ceny. Ważna jest też prezentacja win zawierająca kompletną informację dotyczącą rocznika, apelacji, producenta itp. Sędziowie przyznają wyróżnienie w skali trzystopniowej.

Award of Excellence

Selekcja co najmniej 90 etykiet wysokiej jakości producentów, tematycznie dopasowana do menu zarówno w kontekście harmonii, stylu, jak i ceny. Konieczna różnorodność, zadowalająca prawdziwych miłośników wina.

Best of Award of Excellence

Karta win to minimum 350 etykiet, z doskonałą różnorodnością regionów, oferująca najlepszych producentów win i doskonale się prezentująca.

Grand Award

Najwyższe wyróżnienie dla nielicznych restauracji. W roku 2019 tytuł ten otrzymało zaledwie 8. Karta win jest bezkompromisowa, z minimum 1000 etykiet doskonałej jakości, dojrzałych roczników i butelek wielkoformatowych. To karty win z najbardziej harmonijnym dopasowaniem do menu i doskonałą prezentacją. Również z wysokiej klasy serwisem wina.

Lokale wyróżnione nagrodą mają prawo do posługiwania się specjalnym emblematem przedstawiającym jeden, dwa lub trzy kieliszki – w zależności od stopnia wyróżnienia.

Wine Spectator w Krakowie

W roku 2019 Kraków mógł się pochwalić 7 restauracjami z wyróżnieniem Wine Spectator Awards of Excellent, a wśród nich znalazły się: ZaKładka Bistro de Cracovie, Farina, Restauracja Trzy Rybki, Restauracja Pod Różą, Cargo Grill & Deli, Albertina Restaurant & Wine, Enoteka Pergamin.

O tym, które restauracje krakowskie otrzymają tytuł w roku 2020, dowiemy się już tego lata, na stronach magazynu Wine Spectator.

Autor

Z wykształcenia biolog ze specjalizacją nauczycielską oraz z zakresu genetyki, z zawodu i pasji restauratorka. Z gastronomią związana od ponad dwudziestu lat. Od ponad lat siedmiu prowadzi wraz z mężem, Rafałem Targoszem krakowską restaurację ZaKładka Bistro de Cracovie, wyróżnianą w przewodniku Michelin oraz Gault&Millau. W 2019 jej restauracja otrzymała Award of Excellence Magazynu Wine Spectator.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *