Tarnów i pierwsza winnica miejska w Polsce

Tarnów i pierwsza winnica miejska w Polsce

Małopolskie Stowarzyszenie Winiarzy ogłosiło wczoraj na swoim Facebooku informację o decyzji, jaka zapadła w Tarnowie.

Jak powiadomił na Facebooku Paweł Piszczek:
W Tarnowie powstanie siedmiohektarowa Winnica Miejska. Tym samym Tarnów będzie jedynym miastem w Polsce mającym swoją tak dużą winnicę!”.   

Tworzenie winnicy będzie trwać dwa lata, a pierwsze wina degustować będzie można w roku 2025. Na powierzchni 7 hektarów zostanie posadzonych 31,5 tysiąca krzewów winorośli najpopularniejszych w Polsce szczepów, m.in. Solaris, Johanniter, Seyval Blanc, Hibernal, a z czerwonych Rondo, Regent, Marechal Foch, ale także klasyczne vitis vinifery, jak Riesling czy Pinot Noir.
O winnicę dbać będą oraz ją prowadzić winiarze z ENOTarnowskie, zrzeszeni w Małopolskim Stowarzyszeniu Winiarzy.

 Winnica zlokalizowana zostanie na południowym stoku przy Pałacu Sanguszków na Gumniskach w Tarnowie. Tym samym historia zatoczy koło, bowiem dokładnie tutaj rodzina Sanguszków miała swoją winnicę. – To świadome nawiązanie do historii, podkreślenie ciągłości tradycji – mówi Robert Beściak.

Winnica Miejska to także wielka wartość dla samego miasta, którego potencjał turystyczny wzrośnie. Tarnów wraz z regionem wokół, czyli ENOTarnowskie, ma szansę stać się wizytówką polskiego winiarstwa – podkreśla prezes Beściak.

Na przyszłość planowane jest utworzenie w winnicy turystycznej infrastruktury, w planach jest także stworzenie Małopolskiego Centrum Winiarstwa w znajdującym się tuż obok starym spichlerzu. W tej sprawie prace także są już zaawansowane. 

Źródło

Artykuł powstał na podstawie wpisu autorstwa Pawła Piszczek na fanpejdżu Małopolskiego Stowarzyszenia Winiarzy.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *