Słoweńskie wina – ze słonecznej strony Alp

Słoweńskie wina – ze słonecznej strony Alp

Sło­we­nia, to nie­wielki kraj wci­śnięty mię­dzy Wło­chy, Austrię i Chor­wa­cję z jed­nej strony, a z dru­giej – Morze Adria­tyc­kie. Jest nie­mal 15 razy mniej­sza od Pol­ski, nie­pod­le­gło­ścią cie­szy się led­wie od 1991 roku, a jedyne, co na jej temat prze­bija się do szer­szej świa­do­mo­ści to: Pla­nica, czyli naj­więk­sza na świe­cie skocz­nia nar­ciar­ska. Mimo ponad 25 wieków tradycji, wina ze słonecznej strony Alp nie są powszechnie znane na rynkach światowych, a nawet europejskich. Mało znane są jeszcze słoweńskie wina, tak jak mało kto wie, że w mieście Maribor rośnie najstarsza owocująca winorośl, która ma już 400 lat. Winiarstwo jest niezwykle ciekawym wątkiem historii i krajobrazu kulturowego Słowenii.

I temu tematowi była poświęcona degustacja, która odbyła się 9 września w krakowskim Magazynie Wina. Spotkanie poprowadził Damian Buraczewski – dziennikarz i autor bloga SlovVine , ambasador win słoweńskich współpracujący z winiarzami słoweńskimi od 2013 roku.

Sło­we­nia jest rze­czy­wi­ście nie­wiel­kim kra­jem, za to wiel­kim duchem, zamiesz­ka­łym przez cie­ka­wych i dum­nych miesz­kań­ców, a do tego zło­żo­nym z kilku bar­dzo zróż­ni­co­wa­nych regio­nów.

Słoweńska mapa wina dzieli się na 3 podstawowe regiony: Podravje, Posavje i Primorje.
Region Podravje znajduje się w północno-wschodniej Słowenii. Obejmuje 8113 hektarów powierzchni upraw winorośli i jest największym regionem uprawy winorośli w kraju, produkując drugi co do wielkości udział słoweńskiego wina. Z Podravje pochodzą najsłynniejsze wina białe: Renski rizling, Laški rizling, Šipon, Zeleni Radgonska ranina, silvanec, Rumeni muška, Sauvignon i  Traminec. Wina czerwone: Modra frankinja, Modri pinot i Zweigelt.
Region Posavje – pod względem powierzchni jest to jeden z mniejszych regionów Słowenii, co czyni go atrakcyjnym dla miejscowej ludności. Nieco mniej niż tysiąc kilometrów kwadratowych w południowo-wschodniej części Słowenii jest słabo zaludnione, gdzie tempo życia i rozwoju dyktują rzeki Sava, Krka i Sotla. Specjałem z Posavje jest  czerwone, wytrawne wino Cviček. Inne gatunki to Rdeča kraljevina,  Žametovka, Modra frankinja, Šentlovrenka,Laški rizling,  Beli pinot, Rizvanec. 
Primorje to region nadmorski, graniczy z Chorwacją na południu i z Włochami na zachodzie. Preferuje się tu wina w stylu friulijskim, ze względu na bliskość i włoski klimat. Z nadmorskiego regionu Primorje pochodzą wina czerwone: Barbera, Cabernet franc, Refošk, Modri pinot i Merlot. Białe wina to Malvazija, Beli pinot, Sivi pinot, Rebula.

Słowenia słynie też z win pomarańczowych… stanowią one  stosunkowo niewielką, ale bardzo ważną niszę na światowym i słoweńskim rynku win, ponieważ szacunek dla tradycji w połączeniu z nowoczesnymi spostrzeżeniami dotyczącymi produkcji wina okazały się zwycięską formułą zarówno dla producentów, jak i konsumentów.

Wina pomarańczowe stały się popularne kilkadziesiąt lat temu, jednak nie są niczym nowym, ponieważ pierwsze wina pomarańczowe zostały wypite około 6000 lat temu w Gruzji. Odrodzenie starożytnego procesu produkcji tego typu wina w Słowenii nastąpiło w ciągu ostatnich dwudziestu lat. Wina pomarańczowe w Słowenii są często opisywane jako mocne i odważne, z miodowymi aromatami, nutami orzechów laskowych, jabłka obtłuczonego, lakieru drzewnego, oleju lnianego, jałowca, zakwasu i suszonej skórki pomarańczy. Na podniebieniu pomarańczowe wina w Słowenii są pełne, wytrawne, a nawet mają taninę jak czerwone wino z kwaskowatością podobną do białych win.

Winnicą, która najbardziej zwróciła uwagę wszystkich uczestników była winnica Ducal. Pięknie położona winnica znajduje się na północ od Mariboru, tuż przy granicy z Austrią. Nowoczesna bryła budynku skrywa ponad 100 letnie serce – stara piwnica została zachowana i obudowana w postmodernistycznym stylu. Takie są także wina Ducal: nowoczesne i bezkompromisowe, ale ich rdzeń stanowią szczepy od stuleci uprawiane w Styrii.

Mitija Lo Duca wraz z synem Timem, przebojem wdarli się do winiarskiej ekstraklasy w Słowenii, choć nie pochodzą z winiarskiej rodziny. Zawdzięczają to talentowi, ciężkiej pracy i otwartej głowie. Swoje wina tworzą w sposób radykalnie odmienny od sąsiadów, stawiając na późny zbiór i ograniczenie owoców na krzaku (0,5 kg). Efekt jest wspaniały: wina oddają charakter mikrolokacji, a przy tym zachowują cechy szczepu, są precyzyjne, kompleksowe, z miłą mineralno-kwaskową świeżością i wspaniałym balansem.

Od 2016 roku winnica posiada certyfikat ekologiczny. Faworytem było wino – Renski Rizling z 2017 roku. W nosie nieco bardziej zielny, kiszonkowy i delikatnie owocowy zapach, ale z typową dla szczepu obecną typową nutą naftową w delikatnej formie. Słona mineralność w połączeniu z piękną kwasowością, dają niesamowitą świeżość i bardzo długi posmak. Oraz ich musujące wino: Sontia sparkling. Wyjątkowa kwasowość, świeża brzoskwinia, morela, jabłko, dojrzałe owoce cytrusowe sprawiły radość naszemu podniebieniu.

Wcale nie dziwi motto firmy oraz właściciela Mitija Lo Duca, które brzmi: “Wines with soul, for soul.”

Rafał Błażusiak

Sommelier w ZaKładka Bistro de Cracovie – człowiek, który o winie i pracy w gastronomii może opowiadać godzinami. Ambitna osoba cechująca się dużym dystansem do rzeczywistości, nietypowym poczuciem humoru i chęcią do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Zwolennik klasyki w nowoczesnym wydaniu. Inspiruje się głównie zachodnią kulturą i stylem życia, otwartym na nowe pomysły. 

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *