Radio Kulinarne - pierwsze takie radio w Krakowie

Radio Kulinarne - pierwsze takie radio w Krakowie

Ruszyło Radio Kulinarne. Pierwsze takie w Krakowie. Czym jest, jaką ma genezę oraz kto za tym stoi?

Czym jest Radio Kulinarne?

Jak czytamy na źródłowej stronie, Radio Kulinarne to profesjonalne źródło informacji i rekomendacji kulinarnych, winiarskich i enoturystycznych, tworzone przez zespół z dużym doświadczeniem dziennikarskim i promotorskim. Rozmowy, testy, podróże i opisy  osobistych doświadczeń autorów, którzy wspierają projekty, inicjatywy i działania, niosące ze sobą wartości zgodne z filozofią slow food i slow life. Misją RK jest promocja produktów, miejsc i ludzi godnych poznania. Radio Kulinarne to nie tylko podcasty. Tutaj znajdziecie również artykuły i przewodniki po sprawdzonych miejscach i rekomendowane przez nas wydarzenia i przedsięwzięcia.

Geneza

To jest nasz coming out. Od dawna chcieliśmy to zrobić. Przed laty poznaliśmy się w radiu, razem tam pracowaliśmy i tak nam zostało. Teraz po tych kilku ostatnich latach, gdzie każde z nas realizowało swoje projekty ze świata kulinariów i wina – Maja tworząc “Przystanek Kulinarny” i pracując jako dziennikarka kulinarna i Bartosz realizujący projekty pod szyldem Promotora Kulinarnego (Wino Cydry Sery Amen) postanowiliśmy w końcu na dobre zrobić coś razem. Tak powstało RADIO KULINARNE – podcast kulinarno-winiarski. To będzie miejsce spotkań z ludźmi, którzy z pasją realizują swoje życiowe pomysły. Posłuchać będzie można winiarzy, cydrowników, serowarów i producentów dobrej żywności ale także ekspertów z różnych dziedzin pokazujących jak żyć zdrowiej. Podcast wraz ze stroną www to miejsce naszych rekomendacji enoturystycznych, winiarskich i kulinarnych.
W Radiu Kulinarnym rozmawiamy, testujemy, podróżujemy i opisujemy nasze osobiste doświadczenia. Wspieramy projekty, inicjatywy i działania, które niosą ze sobą wartości zgodne z filozofią slow food i slow life. Radio Kulinarne to nie tylko podcasty. Tutaj znajdziecie również artykuły i przewodniki po sprawdzonych miejscach i rekomendowane przez nas wydarzenia i przedsięwzięcia.
Bądźcie z nami ! ” –
piszą Maja i Bartosz na swoich profilach na Facebooku.

Podcasty

Podcast to rodzaj audycji internetowej, publikowanej regularnie w formie odcinków. Jest formą przekazu audio lub wideo, które można odtwarzać w dowolnym miejscu i czasie. 
Narodziny Radia Kulinarnego Bartosz i Maja rozpoczęli od nagrania podcastu nie gdzie indziej, jak w podkrakowskiej  Winnicy Wieliczka. Posłuchajcie!

Twórcy Radia Kulinarnego

Maja Dutkiewicz – dziennikarka kulinarna i informacyjna. Od zawsze związana z radiem. Pomysłodawczyni i prowadząca w Radiu Kraków sobotni program „Przystanek Kulinarny” oraz piątkowy cykl radiowych felietonów „Z Mają przy stole”, poświęcone kulinariom, podróżom z jedzeniem w tle i kulturze jedzenia i stołu. Ambasadorka radiowej akcji #niemarnuj. Przez ponad 16 lat prowadziła Fakty w RMF FM, relacjonując najważniejsze wydarzenia w kraju i na świecie, w tym te które zapisały się w naszej najnowszej historii. Była autorką radiowej akcji charytatywnej skierowanej do chorych dzieci w szpitalach pt. „Bajki oparte na faktach”. Na starcie drogi zawodowej związana z mediami we Wrocławiu – tworzyła Radio Eska Wrocław, pracowała w Radiu Wrocław i Super Expressie. Przywiązuje wagę do słowa. Ceni tych, którzy encyklopedię mają w głowie. Lubi, gdy język giętki tłumaczy świat. Rozmawia z najlepszymi szefami kuchni, krytykami kulinarnymi, dziennikarzami, lokalnymi producentami i promotorami dobrego wina i jedzenia. Opowiada o trendach i nowościach, zjawiskach kulturowych i nowych projektach. Prowadzi spotkania autorskie. 

Bartosz Wilczyński Promotor Kulinarny – ambasador polskich win i cydrów autorskich, serów zagrodowych i farmerskich, polskiej kuchni oraz organicznych produktów lokalnych. Doradza na stałe najlepszym krakowskim szefom kuchni oraz pomaga im marketingowo i promocyjnie. Zaangażowany w rozwój polskiej enoturustyki i szkolenia marketingowe polskich winiarzy. Współtworzy m.in. Zaułek Małopolskiego wina. Wykłada w Podkarpackiej Akademii Wina. Współautor nagrodzonej przez Międzynarodową Organizację Winorośli i Wina OIV publikacji „Winorośl i Wino. Wiedza i Praktyka” (Fundacja Galicja Vitis). Aktywny członek Stowarzyszenia Serowarów Farmerskich i Zagrodowych, gdzie prowadzi szkolenia i organizuje konkursy branżowe. Wspiera rozwój polskich cydrów rzemieślniczych (Stowarzyszenie Polskie Cydry Autorskie i Lubelskie Stowarzyszenie Miłośników Cydru). Przygotowuje i prowadzi eventy winiarskie, degustacje i kolacje komentowane. Opowiada historie o polskim winie i kuchni. Juror w konkursach winiarskich, cydrowych i serowarskich. 

Informacje zebrała

Renata Targosz – z wykształcenia biolog ze specjalizacją nauczycielską oraz z zakresu genetyki, z zawodu i pasji restauratorka. Z gastronomią związana od ponad dwudziestu lat. Od ponad lat siedmiu prowadzi wraz z mężem, Rafałem Targoszem krakowską restaurację ZaKładka Bistro de Cracovie, wyróżnianą w przewodniku Michelin oraz Gault&Millau. W 2019 i w 2020 roku jej restauracja otrzymała Award of Excellence Magazynu Wine Spectator.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *