Odkryj wina niemieckie i spotkaj Króla Rieslinga

Odkryj wina niemieckie i spotkaj Króla Rieslinga

Trochę historii na początek

To było bardzo, bardzo dawno temu, mniej więcej około 50-go roku przed naszą erą. Wraz z rzymskimi legionami do Germanii przybyła winorośl. Najpierw zagościła nad Mozelą, a nieco później dotarła nad Ren, ale to właśnie dolina Mozeli jest tym obszarem winiarskim w Niemczech, w którym winorośl uprawia się najdłużej. O żywej kulturze wina w tym miejscu, w czasach rzymskiego podboju, świadczą odnalezione podczas prac archeologów liczne, starożytne piwnice winiarskie. Jak wielkim cieszyła się uznaniem Mozela w oczach Rzymian, niech świadczą też słowa rzymskiego konsula i poety – Decimiusa Magnusa Ausoniusa (Ausoniusz), który wielbił położone na stromych brzegach Mozeli winnice, w 483 heksametrach zatytułowanych „Mosella”.

fot. Copyright by Deutsches Weininstitut (DWI)

Po upadku cesarstwa rzymskiego, rozwój winiarstwa zahamował, by zacząć się odradzać za rządów Karola Wielkiego, króla Franków, który był wielkim miłośnikiem wina i tchnął w winiarstwo nowe życie, między innymi ustanawiając prawo winiarskie. Królowi przypisuje się także stworzenie sezonowych wyszynków przy gospodarstwach winnych.

Jego syn Ludwik, dzieło swojego ojca kontynuował, a zakonnicy i zakonnice, uprawiający przy klasztorach winorośl, stali się spadkobiercami winiarskimi Rzymian. To właśnie kościół tworzył dalszą historię wina, i to nie tylko na terenie Niemiec. Jak wielkie były to areały i przedsięwzięcia niech świadczy fakt, że w posiadaniu dawnego opactwa benedyktyńskiego w Lorsch, około 850 roku znajdowało się prawie 900 winnic.

fot. Copyright by Deutsches Weininstitut (DWI)

Kiedy w Niemczech pojawił się legendarny riesling ?

Za datę urodzin rieslinga uznaje się 13 marca roku 1435, kiedy to Klaus Kleinfisch, administrator hrabiego Johanna IV. z Katzenelnbogen, zakupił sześć sadzonek “Riesslingen”, które miał posadzić w winnicy w Rüsselsheim (na terenie dzisiejszego Rheingau). W dokumencie sprzedaży po raz pierwszy w długiej historii panowania pojawia się słowo “Riesling”. Oryginalny dokument brzmiał: „zakup 6 sadzonek za cenę wynoszącą 22 szylingi”

Posłuchajcie podcastu Radia Kulinarnego JAM JEST KRÓL RIESLING – opowieści Króla Rieslinga i rozmowy Bartosza Wilczyńskiego z Tomaszem Prange-Barczyńskim, dziennikarzem winiarskim i redaktorem naczelnego magazynu Ferment – Pismo o Winie.

Najdłużej riesling panuje wśród winiarzy w Rheingau i nad Mozelą. Dowody na nasadzenia rieslinga w dzisiejszej Hesji Nadreńskiej i w Palatynacie pochodzą z końca XV i pierwszej połowy XVI wieku. Panowanie i popularność rieslinga były zawsze związane z podnoszeniem jakości wina niemieckiego. Jego królestwo od początku panowania szybko się rozrastało na wszystkie regiony Niemiec, zwłaszcza tam gdzie czuł się się dobrze i bardzo dobrze owocował – tj. w dolinach rzek w których dobrze jest akumulowane ciepło. W XVIII wieku powiększały się uprawy Rieslinga w szczególności nad Renem i Mozelą. W 1720 roku winnice dawnego opactwa benedyktynów w Johannisbergu obsadzono 294 tys. sadzonek rieslinga. W roku 1744 roku biskup Spiry zarządził, aby jego winnice nie były obsadzone odmianą alben (czyli odmianą elbling) lecz szlachetnym rieslingiem, zaś w 1787 roku biskup Trewiru rozkazał aby wszystkie krzewy gorszych odmian zastąpić właśnie rieslingiem.

Potem uprawy rieslinga zmniejszały się w Niemczech na skutek zastępowania tej odmiany innymi wcześniej i obficiej owocującymi odmianami, z których wyrabiano tańsze wina. Ucierpiał wizerunek i klasa rieslinga.

Jednak po latach wielkość rieslinga zwyciężyła –  chęć podniesienia jakości spowodowała, że nowe pokolenie winiarzy już w późnych latach 80-tych rozpoczęło przywracanie chwały tej odmiany. To był renesans, który trwa do dziś.

Jaki jest prawdziwy niemiecki riesling ?

Hugh Johnson we wstępie do “Renesans Rieslinga” Frieddy’ego Price’a  napisał: „Tylko Riesling daje wina czyste, pozbawione posmaku dębu, które dokładnie oddają swoje pochodzenie. Od kwiatowych i lekkich po jędrne, wytrawne i mineralne po bujne i kremowe. Złożoność, napięcie, świeżość w ustach – oto esencja rieslinga”.

fot. Copyright by Deutsches Weininstitut (DWI)

O najważniejszych winach niemieckich oraz gdzie warto wybrać się na wycieczkę enoturystyczną do Niemiec posłuchacie również w podcaście „ODKRYJ WINA NIEMIECKIE”

Waszym przewodnikiem w tej podróży będzie Mariusz Kapczyński – redaktor naczelny portalu VINISFERA, podróżnik winiarski, znawca wina niemieckiego. Jakub Filipek – sommelier z Albertina Restaurant & Wine podpowie Wam jak wybrać dla siebie najlepsze wino niemieckie dzięki oznaczeniom na etykietach win, a Anna Gmurczyk przedstawicielka Niemieckiego Instytutu Wina opowie gdzie dowiedzieć się więcej o winach niemieckich, aktualnych wydarzeniach i zaprosi na znane na RIESLING WEEKS czyli Tygodnie Rieslinga.

Więcej informacji o akcji Riesling Weeks na www.riesllingweeks.pl

Podcastów Radia Kulinarnego możecie słuchać również na stronie www.radiokulinarne.pl,  w aplikacji Spotify, również w Apple Podcasts i Google Podcasts, w innych popularnych aplikacjach do słuchania podcastów, jak również na kanale YouTube  Niemiecki Instytut Wina_Wines of Germany Poland”

Oba podcasty i niniejszy artykuł powstały we współpracy z Niemieckim Instytutem Wina. Źródło zdjęć i grafik wykorzystanych w artykule www.deutscheweine.de

RADIO KULINARNE. Pierwszy podcast winiarsko-kulinarny. Dla tych którzy kochają wino i jedzenie www.radiokulinarne.pl  Profesjonalne źródło informacji i rekomendacji winiarskich, enoturystycznych i kulinarnych. Tworzone przez zespół z doświadczeniem dziennikarskim i promotorskim: Maję Dutkiewicz – dziennikarkę kulinarną i informacyjną oraz Bartosza Wilczyńskiego Promotora Kulinarnego. W programie m.in. reportaże z winnic, polecenia win, wywiady z winiarzami i producentami produktów lokalnych, debaty, cykliczny Kurier Winiarski, kryminały winiarskie. Materiały do czytania i podcasty do słuchania na www.radiokulinarne.pl, na Spotify i w serwisach z podcastami. Instagram @radiokulinarne. 

Autor

Promotor Kulinarny – ambasador polskich win, cydrów autorskich i serów farmerskich. Konsultant i szkoleniowiec winiarzy i serowarów w obszarze marketingu.  Sędzia w konkursach winiarskich i serowarskich. Doradza na stałe najlepszym krakowskim szefom kuchni. Prowadzi degustacje, warsztaty i wizyty winiarsko-kulinarne. Opowiada, pije i konsumuje zawodowo. Współtworzy z Mają Dutkiewicz Radio Kulinarne – pierwszy podcast kulinarno-winiarski.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *