Nizio Naturals

Nizio Naturals

Kiedyś Dwór Sanna dzisiaj Nizio Naturals… Otwieramy nowy rozdział w ekologii – produkcję produktów powstałych z dbałości o środowisko! Stworzone w wyniku niespotykanej do tej pory w uprawie współpracy flora-fauna-człowiek. Podejmujemy się wyzwania świadomego i zrównoważonego rozwoju w walce o najwyższą jakość win i serów, a przede wszystkim o lepsze jutro… Wiwat Matka Natura!

Symbioza

Tak powinniśmy współistnieć z otaczającą nas naturą. Chcąc dostać od niej bogate w smaku i pełnowartościowe plony nie możemy jej ograbiać… Musimy jej dawać: wolność, jak najmniej w nią ingerować i pozwalać zwierzętom regulować jej gospodarkę. Jesteśmy jedynie częścią ekosystemu, o czym nie powinniśmy zapominać produkując wina.🥂

Gdzie tworzymy produkty Nizio Naturals?

Na Roztoczu. Dawno temu zakochaliśmy się w tym miejscu z wielu powodów… To jeszcze stosunkowo mało odkryta turystycznie część Polski – pełna gęstych lasów, z rzadką zabudową…Można się tu cieszyć ciszą i kontaktem z naturą. Jest tu dziko, a nam zależy na najmniejszej możliwej ingerencji człowieka – w przyrodę, w produkty i ogólnie: w cały ekosystem. Dodatkowo Roztocze znajdujące się na wschodzie Polski jest jedną z najbardziej nasłonecznionych i ciepłych części kraju, stwarzając tym samym idealne warunki do uprawy winorośli. Poza tym ta kraina geograficzna jest po prostu przepiękna.

Ekosystem

Okoliczna fauna jest niezwykle bogata – możemy spotkać tutaj jelenie, dziki, lisy, ale przede wszystkim to teren, na którym królują gady, płazy oraz ptaki. w 2010 roku Roztocze zostało uznane przez BirdLife International za ostoję ptactwa – gatunków zagrożonych na skalę europejską i światową. Przy rozbudowie winnicy niezwykle ważne było dla nas, żeby nie wypłaszać okolicznej zwierzyny, a zamiast tego zapewnić jej schronienie tworząc specjalne miejsca dla owadów, ptaków, czy innych małych żyjątek na jej terenie. Chcieliśmy, żeby nasze zwierzęta wzbogacały panujący ekosystem, a nie go dominowały.

Ekologia

Stawiając na rolnictwo ekologiczne niezwyklą ważną rolę pełnią w niej konie, owce i kozy. Pasąc się nie tylko “koszą” trawy, nawożą ziemię i transportują nasiona, ale dzieki ich obecności możemy zachować bioróżnorodność roślin i naśladujemy naturalne zmiany zachodzące w ekosystemie. Dodatkowo ich wypas hamuje proces degradacji i zarastania ziem, a im większa jakość okolicznych ziem, tym możemy wytworzyć bardziej wartościowe plony, a tym samym wino.

Fot. Nizio Naturals

Etykiety

Nasze etykiety się zmieniły… Dlaczego nie jesteśmy już Dworem Sanna? Ponieważ nasze podejście do win sukcesywnie ewoluowało… I my jesteśmy już inni.
Lata eksperymentów i tego jak nasza wiedza na temat winiarstwa się powiększała sprawiły, że rozumieliśmy jak wielki wpływ na smak i jakość produktów ma naturalna produkcja. Rozpoczynamy nowy etap: “super-ekologiczny” – niespotykany w winiarstwie w Polsce.
Od dzisiaj tworzymy nasz nowy ekosystem.
fot. ZaKładka Bistro de Cracovie

Biodynamika

Cała nasza farma jest uprawiana nie tylko w sposób ekologiczny, ale również biodynamiczny. Czy wiecie co to oznacza? Składają się na to 3 elementy:
1. Tworzymy nasz ekosystem tak, aby zwierzęta mogły współpracować z roślinami i nawzajem się wspierały.
2. Uzależniamy prace na farmie od faz księżyca, które mają wpływ na wodę w roślinach.
3. Tworzymy preparaty w 100% naturalne, którymi opryskujemy naszą winnicę np. na bazie bakterii z przewodu pokarmowego krów, które użyźniają gleby.
O wszystkich tych elementach opowiemy wam później – co dokładnie robimy, żeby nasza gleba była zdrowa i mogła zasiedlić jak najwięcej mieszkańców.

Pszczoły

O tym, jak niezbędne dla naszego ekosystemu są pszczoły, wiedzą już chyba wszyscy…
Ogromna część roślin jest owadopylna i tym samym ewolucyjnie wytworzyło kwiaty przystosowane kształtem i kolorami dla zapylaczy. Ta harmonijna symbioza pszczół i roślin była stopniowo deformowana przez zmiany środowiska spowodowane ingerencją człowieka, które poszły tak daleko, że zagrażają dalszemu istnieniu pszczół.
Z tego powodu chcąc zadbać o przetrwanie roślinności na Roztoczu postanowiliśmy założyć własne ule.
I mieć krainę miodem płynącą!

Flora

Najliczniejszą grupę na roztoczańskich łąkach stanowią zioła i rośliny takie jak: zawilec, rumianek, pokrzywa, mniszek, krwawnik czy błaszczyk kurdybanek…
Dla jednych to dość pospolite okazy – dla nas typowe dla okolicznej flory i tym samym wyjątkowe… Nie tylko stanowią podstawę roślinności, ale są schronieniem dla owadów i małych zwierząt. Ponadto mają właściwości lecznicze, kojące i prozdrowotne.
To część naszego ekosystemu, dlatego to właśnie one trafiły na etykiety win, z serii flora.
fot. Nizio Naturals

Zrównoważona produkcja

Przy rozpoczęciu uprawy gron bardzo ważne jest podejście do produkcji zrównoważonej – choć dla produkcji wina najważniejsze są dla nas owoce, to nie możemy zapominać o równowadze ekosystemu.
Dookoła winorośli wysadzamy rośliny kumulujące mikro i makro składniki (początkowo niedostępne dla winorośli, ale po przekompostowaniu uwalniają je w dostępnej dla nich formie).
Dodatkowo to miejsce idealne dla dżdżownic – ich obecność pozytywnie wpływa na materię organiczną i napowietrzenie gleb. Dzięki temu możliwe jest zachowanie bioróżnorodności – rośliny mają różne systemy korzeniowe, które sprzyjają spulchnianiu gleby oraz zwiększają wodną zasobność ziem, a finalnie powstaje przyjazny biogeosystem nie tylko dla produkcji wina, ale i dla całej, okolicznej fauny i flory.

Gdzie kupić?

ZaKładka Bistro de Cracovie
ul. Józefińska 2 (wejście od ulicy Brodzińskiego 12)

https://zakladkabistro.pl/reservation/

Źródło

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *