Krakowskie restauracje wyróżnione przez Wine Spectator – ranking 2021

Krakowskie restauracje wyróżnione przez Wine Spectator – ranking 2021

Pandemia przyniosła branży restauracyjnej bezprecedensowe wyzwania. Wielu restauratorów zostało zmuszonych do przedefiniowania swojej działalności. Zaledwie miesiąc temu odzyskaliśmy możliwość ponownego zaoferowania wspaniałego jedzenia, wina i wspomnień.

Zespół Wine Spectator  docenił w tym roku znakomitą selekcję win ponad 2900 (o prawie 1000 mniej niż w roku ubiegłym). Zwycięzcy reprezentują wszystkie 50 stanów oraz 72 kraje (8 mniej niż w roku ubiegłym) i terytoria.  Nagrody przyznawane są w trzech kategoriach: Award of Excellence, Best of Award of Excellence oraz Grand Award.  O zasadach rankingu wspominaliśmy TUTAJ.

Wielu restauratorów i sommelierów obiera sobie zdobycie wyróżnienia jako jeden z głównych celów, bowiem posiadanie Wine Spectator Award klasyfikuje ich w grupie najlepszych w branży winiarsko-restauracyjnej na skalę światową.

Zdobycie nagrody Restaurant Award od Wine Spectator oznacza, że znajdujesz się w towarzystwie najlepszych na świecie programów związanych z napojami” – powiedział Zachary Kameron, dyrektor ds. wina w Peak w Nowym Jorku, który zdobył nagrodę Best of Award of Excellence. „Dla mnie osobiście oznacza to walidację wszystkich nocy, maratonów sesyjnych, niestrudzonego ślęczenia nad zapasami i ofertami dystrybutorów oraz wszystkimi innymi wysiłkami, które składają się na stworzenie programu winiarskiego”.

W Polsce wyróżnionych w tym roku zostało 12 restauracji (17 w 2020).

Czas na kompletne liczby. W 2021 roku:
– 1673 restauracje uzyskały nagrodę Award of Excellence (2289 w 2020)
– 1141 restauracji uzyskały Best of Award of Excellence (1387 w 2020)
– Grand Award, najwyższe uznanie dla światowej klasy kart win, to ekskluzywna grupa, która ma 100 zwycięzców Grand Award na całym świecie. W tym roku Wine Spectator uhonorował tym tytułem trzy nowe restauracje.

A oto lista KRAKOWSKICH restauracji, których karty win znalazły się na liście najlepszych na świecie W 2021 roku.

ZaKładka Bistro de Cracovie, Józefińska 2 
http://www.zakladkabistro.pl/
– w rankingu od 2019

Enoteka Pergamin, Grodzka 39
http://www.enotekapergamin.pl
– w rankingu od 2018

Restauracja Gavi, Plac Kossaka 6
http://www.bachledaluxuryhotel.pl/en/cuisine/gavi-restaurant
– w rankingu od 2020

Restauracja Pod Różą, Hotel Pod Różą, Floriańska 14
http://www.hotel.com.pl
– w rankingu od 2002

Stoccaggio, Krupnicza 9/2
https://sites.google.com/view/stoccaggio-wine-bar/
– w rankingu od 2021

Informacje zebrała

Renata Targosz – z wykształcenia biolog ze specjalizacją nauczycielską oraz z zakresu genetyki, z zawodu i pasji restauratorka. Z gastronomią związana od ponad dwudziestu lat. Od ponad ośmiu prowadzi wraz z mężem, Rafałem Targoszem krakowską restaurację ZaKładka Bistro de Cracovie, wyróżnianą w przewodniku Michelin oraz Gault&Millau. W 2019, 2020 i 2021 roku jej restauracja otrzymała Award of Excellence Magazynu Wine Spectator.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *