Francja Elegancja - inauguracja 6. Jesieni Enologicznej

Francja Elegancja - inauguracja 6. Jesieni Enologicznej

Jesienią wino smakuje jeszcze lepiej! Wiemy, że dla wielu z Was jak zawsze jest zaskoczeniem i nas też to również zaskoczyło, że … jesień znowu przyszła. Pewnie sami się zastanawiacie jak będzie ona w tym roku wyglądać. A niewątpliwie dobrze się zaczęła, bowiem od inauguracji 6. Jesieni Enologicznej Stowarzyszenia Kobiety i Wino. W  tym roku odbyła się w krakowskim „Dzikim Winie”.

W temacie dzikiego wina.. . zacznę od cytatu: „Bo w ogrodzie rośnie pnącze, W dzikim winie świat się plącze, Bo w ogrodzie dzikie wino.” – To fragment piosenki Marka Grechuty. Uznawanego za najważniejszego przedstawiciela polskiej poezji śpiewanej. W latach 1976–1986 związany był z Piwnicą pod Baranami. Kabaret ten założony został w 1956 w piwnicach pałacu „Pod Baranami” przez Piotra Skrzyneckiego i kilkoro studentów krakowskich uczelni. Pałacowe wnętrza zawsze stanowiły centrum życia towarzyskiego i kulturalnego Krakowa. Obecnie znajduje się tu studyjne kino, klub muzyczny oraz od niedawna bardzo przyjemny wine bar. Selekcja obejmuje ponad 200 etykiet wina z bardzo dużym wyborem win z Polski. Zdanie, jakie najlepiej opisuje to miejsce to – cytując gospodarzy: „Chcemy, żeby wino towarzyszyło Wam na co dzień. Przy rozmowach, ploteczkach, zwierzeniach. Rano, w południe i wieczorem. Z okazji i bez okazji. Usiądźcie z kieliszkiem wina w ręku na naszym tarasie pod arkadami Pałacu pod Baranami.”

Nie przypadkiem spotkaliśmy się na inauguracji tegorocznej Jesieni Enologicznej w krakowskim Dzikim Winie, wine barze sąsiadującym z siostrzaną Piwnicą pod Baranami w Pałacu pod Baranami. Teoretycznie plan był nieco inny, ale jakby sytuacja sama wybrała miejsce. Jak wspominaliśmy już TUTAJ, Mocny nacisk położony został w tej edycji na wdzięczny temat, któremu wino zwykle świetnie akompaniuje – kultura i wino. Nie przypadkiem też preludium wydarzeń stanowił więc wernisaż z wine pairingiem.
W ramach naszego niedzielnego spotkania w Krakowie “Spotkajmy się przy kieliszku Dzikiego Wina” – mieliśmy przyjemność uczestniczyć w degustacji win francuskich – z selekcji Ewy Pariselle, Członkini Stowarzyszenia Kobiety i Wino. Dlaczego wina francuskie?

Francja jest pierwszym producentem wina na świecie i drugim co do wielkości krajem po Hiszpanii pod względem liczby upraw 800 000 ha winnic rozsianych po całym kraju. Ale co najważniejsze, jest często uważana za wzorzec jakości wina na całym świecie, mimo, że światowi konkurenci nieustannie próbują udowodnić, że to, co potrafi Francja, może również dorównać lub przewyższać, punkt odniesienia wydaje się nadal ten sam … W kulturze francuskiej wino i gastronomia są ze sobą ściśle powiązane i stanowią część tożsamości tego kraju. Każdy region ze swoimi winami i gastronomią ujawnia swoją specyfikę i tożsamość.

Selekcja obejmowała 4 etykiety:

Côtes de Provence Belouve Rose 2019 – Domaines Bunan – „Klasyczny” Côtes de Provence – Blady łososiowy kolor. Elegancki i owocowy aromat, w którym wydobywa się cytrus. Wino bezpośrednie i harmonijne, to klasyczne różowe wino z utrzymującymi się owocowymi nutami na finiszu. Bardzo miłe wspomnienie wakacyjnej atmosfery.

Domaine Saint Ferréol – Viognier 2015 – Uwolniony po kilku latach leżakowania w butelce, mięsisty, ciężki Viognier, o smaku białej brzoskwini i gruszki oraz świeżej kwasowości dla równowagi. Odrobina goryczy potęguje jego złożoność. Brakuje koncentracji typowej dla Condrieu na środkowym podniebieniu, ale jest tu finezja, co jest prawdziwą niespodzianką dla IGP Viognier z dalekiego południa. Jak na wino z Langwedocji – wielkie pozytywne zaskoczenie – jednym słowem świetne wino na nie tylko jesienne wieczory.

Domaine Michel Redde et Fils – Pouilly Fumé 2017 – „La Moynerie” – Górna Dolina Loary znana jest z dwóch kultowych podregionów uprawy winorośli – Pouilly Fume i Sancerre. Prawie wszystkie wina uprawiane na tych obszarach pochodzą z odmiany Sauvignon Blanc. Ostre, odpowiednio kwaśne i aromatyczne wina te są niesamowitym przeżyciem zarówno dla nosa, jak i dla podniebienia. Są też nieco droższe w porównaniu do Sauvignon Blanc z innych regionów – ale nie bez powodu – mają niesamowitą strukturę z perfumowymi nutami grejpfruta i agrestu z lekką nutą miodu.

Bandol „Moulin des Costes” – Domaines Bunan – Bandol jest najbardziej znany z win czerwonych, które stanowią większość produkcji apelacji. Zawierają one dużą część Mourvèdre – zasady dotyczące apelacji wymagają co najmniej 50 procent. Użycie takiej ilości tak pikantnej, mocnej odmiany winorośli pozwala uzyskać bardzo charakterystyczne wino – takie, które trudno byłoby stworzyć w żadnym innym obszarze Francji. Mourvèdre dojrzewa niezawodnie tylko w tak słonecznym i gorącym klimacie, jak ten, który panuje na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Tarasy posiadłości Bunan, otwarte na morze są bardzo typowe dla tej apelacji, oferują teraz 45-letnie winorośle Mourvèdre i Grenache. Samo wino – Kolor rubinowy bardzo intensywny. Nos delikatnie drzewny, w którym dominują aromaty czerwonych owoców, jeżyna i malina. W ustach obfite, zbalansowane, okrągłe taniny. W zasadzie, to po otwarciu – każdy kieliszek smakuje inaczej – pokazując nam jak duży potencjał ma to wino.  Wino, które można spokojnie wypić już teraz a za razem pozostawić w piwniczce na kolejne kilkanaście lat.

Inauguracja 6. Jesieni Enologicznej odbyła się na krótko przed wprowadzeniem dodatkowych obostrzeń. Jak dowiedzieliśmy się od Stowarzyszenia Kobiety i Wino, część planowanych wydarzeń zostanie przeniesionych do strefy online. Trzymamy kciuki!

Organizacja

Renata Targosz (Stowarzyszenie Kobiety i Wino)
Rafał Błażusiak (ZaKładka Bistro de Cracovie)
Gość specjalny – Ewa Pariselle (Stowarzyszenie Kobiety i Wino, Winnice Francji)

Tekst i zdjęcia

Tekst: Rafał Błażusiak
Zdjęcia: Renata Targosz

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *