Enoturystyka – nostalgicznie… z dala od miejskiego zgiełku

Enoturystyka – nostalgicznie… z dala od miejskiego zgiełku

Lubię czerwone wino i całą przygodę z nim związaną – najpierw poszukiwanie i trudną, ale miłą sztukę wyboru. To trochę jak z kobietą. Może zauroczyć wyglądem, zaintrygować efektowną nalepką lub skusić męską próżność wizją zdobycia łupu z wysokiej półki. Podczas degustacji bywa, że okazuje się cierpkie albo, co gorsze, banalne i płytkie, aż szkoda ryzykować kacem. Albo może sprawiać wrażenie nieszczególne lub skromne, stać obok wielu równie z pozoru przeciętnych i tylko przypadek sprawi, że ktoś po nie sięgnie, po czym nieoczekiwanie odkryje smak aksamitny, głęboki i bogaty, i ma ucztę radosną, której się nie spodziewał.” – Piotr Adamczyk – z książki „Pożądanie mieszka w szafie”.

Podróżowanie po zakątkach świata może dostarczać wielu wrażeń. Każdy turysta poszukuje też  innych doświadczeń. Dla tych, którzy kochają wino i wszystko co z nim związane, najlepszą opcją na wypoczynek są wyjazdy enoturystyczne. Przytoczony powyżej cytat najlepiej oddaje to, co jest z tym związane: poszukiwanie, odkrywanie i wspomnienia. Pewnie jeszcze przez dłuższy czas nie pojedziemy tam, gdzie planowaliśmy  – wyjazdy do słonecznej Toskanii, górzystej Gruzji czy romantycznej Francji odsunęły się w czasie. Dlaczego jednak nie możemy tego zrobić u siebie – na własnym podwórku – też mamy wyjątkowe miejsca, do których chce się wracać.

Nie wiem, skąd to się wzięło, ale zawsze mieliśmy przekonanie, że jak za granicą to lepsze. Jednak czasy w jakich przyszło nam żyć zwracają uwagę na jedną rzecz – powinniśmy się cieszyć tym, co mamy lokalne. Fakt, że turystyka winna w Polsce jest stosunkowo nowym i rozwijającym się tematem sprawia, że tym bardziej powinniśmy jako miłośnicy wina spojrzeć w tym kierunku. Dodatkowym atutem jest wciąż rosnąca jakoś win, ich dostępność, oraz to, że powstaje coraz to więcej szklaków i miejsc z tym związanych. Mam świadomość tego, że wino może każdemu smakować inaczej, każdy też może mieć inne związane z nim wspomnienia i odczucia – to naturalna kolej rzeczy.

Chcę w tym krótkim przeglądzie troszkę Was zainspirować do zobaczenia tego, co jest w zasięgu ręki. Pokazać miejsca, które się wyróżniają na enoturystycznej mapie Polski – w tym odcinku pokażę Wam adresy, które łączy jedno – romantyczność i nostalgia – miejsca gdzie historia przeplata się ze współczesnością. Gdzie można spokojnie odpocząć, delektując się dobrym winem w niesamowitej atmosferze. Polskie wino podobnie jak polska kuchnia – to są marki, które nie powinniśmy traktować nieco po macoszemu lecz z należytym szacunkiem. Podróż ta będzie prowadzić przez różne zakątki kraju z naciskiem na lokalne wino. To jak, zaczynamy? 

Pałac Mierzęcin - Miejsce pełne historii

Pałac Mierzęcin Wellness & Wine Resort to elegancki kompleks wypoczynkowy. Położony w województwie lubuskim, w połowie drogi między Poznaniem, a Szczecinem, pałac otoczony jest malowniczymi parkami, lasami i jeziorami. Miejsce to jest zacisznym azylem dla osób szukających spokojnego wypoczynku.  

Natomiast w temacie wina Pałac też ma dużo do zaoferowania – po pierwsze własną winnicę. Położona jest nad Jeziorem Mierzęcińskim i zajmuje obszar 8,75 ha, co plasuje ją w czołówce polskich winnic jeśli chodzi o wielkość uprawy.  Pierwszych nasadzeń dokonano w 2004 roku. Obecnie ponad 35 tysięcy krzewów winorośli rośnie na rozległym, łagodnym zboczu. Piwnica Win znajduje się w jednym z najstarszych budynków kompleksu pałacowego i po przeprowadzonej renowacji zapewnia idealne warunki do leżakowania i dojrzewania win – tu też prowadzone są degustacje. Drugą winnicą, oddaloną zaledwie kilka kroków jest Winnica Equus. Składa się ona z kilku parceli, w których prowadzona jest uprawa winorośli i produkcja wina. Główną częścią jest winnica położona w okolicach Zielonej Góry w Zaborze, natomiast mniejsze nasadzenia znajdują się w Mierzęcinie i Kornacicach. Areał wszystkich naszych parceli to 5,5 ha. Zostańmy jednak w Mierzęcinie. Powstała ona jako pierwsza w 2006 roku i liczy sobie 0,30 ha. Tu rozpoczęła się winiarska przygoda właścicieli  i eksperymenty z odmianami. Parcelę w Mierzęcinie uprawia się ekologicznie i biodynamicznie.

Więcej informacji znajdziecie na:
https://www.palacmierzecin.pl/
https://www.winnicaequuspl/

Winny Dworek  - Magia tego miejsca Cię oczaruje

Dworek, zbudowany w stylu XIX- wiecznego klasycyzmu,  usytuowany jest  w jednej z wyjątkowych winnic, historycznym miejscu upraw winorośli  nad Pradoliną Odry w okolicach Zielonej Góry. To miejsce, gdzie czas wolniej płynie. Przesiąknięte historią, otulone pięknem natury, z dala od miejskiego zgiełku i codziennego pośpiechu.

Uprawa winorośli i produkcja wina odbiły się niewątpliwie na historii Zielonej Góry i okolic, nadając charakter całemu regionowi, kojarzonemu z winnicami. Stara Winna Góra w Górzykowie, jest jedną z takich niezwykłych winnic. Wina powstają ze szczepów Regent, Riesling, Pinot Gris, Pinot Noir, Saphira, St Laurent, Traminer. Wszystkie grona zbierane są ręcznie i starannie selekcjonowane. „Aby poznać kogoś trzeba zajrzeć głębiej i dostrzec to co naprawdę istotne w życiu. Podobnie jest z winem…” – uważają właściciele winnicy, zachęcając do odwiedzin. Będąc też w okolicy warto się wybrać do Zielonej Góry, do Winnicy Samorządowej w Zaborze, oraz koniecznie udać się Lubuskim Szlakiem Wina i Miodu – to punkty obowiązkowe w tamtych stronach.

Więcej informacji znajdziecie na:
http://szlakwinaimiodu.pl/
http://www.winnydworek.pl/

Dwór Sanna - W zgodzie z naturą

Zespół usytuowany jest w malowniczej miejscowości Wierzchowiska Drugie przy krawędzi doliny rzeki Sanny, w północnej części wsi. Składa się z hotelowego  dworu otoczonego parkiem krajobrazowym. Zbudowany w tzw. stylu dworkowym, nawiązującym do baroku. Na terenie parku znajdują się stawy rybne – idealne dla miłośników wędkowania, a wokół Dworku jest ponad 3,5km ścieżek spacerowych idealnych chociażby dla osób uprawiających Nordic Walking.

Cała posiadłość to teren 32 hektarów. Znajduje się tutaj wiele pomników przyrody oraz dębowy Krzyż powstańców styczniowych pochodzący z 1863 roku. Wśród nich znajdziemy założoną w 2012 roku winnicę. Wejścia do niej pilnuje sympatyczna rodzina kóz – chyba już trochę symbol i znak rozpoznawczy tego miejsca. Żeby przejść za ogrodzenie, należy się z nimi przywitać, nakarmić i pogłaskać – kozy są niezwykle towarzyskie i lubią witać gości w swojej skromnej zagrodzie.  Sama winnica roku na rok powiększa się i rośnie-  na dzień dzisiejszy liczy 3h. Wina powstają ze szczepów Solaris, Regent, Seyval Blanc, Muscaris i Johanniter, a wszystkie grona zbierane są tradycyjnie – ręcznie. Doskonałym miejscem do celebrowania chwil spędzonych w miłym towarzystwie i czerpania radości  z wyśmienitego trunku jest Winiarnia mieszcząca się w piwnicach Dworu Sanna, gdzie prowadzone są degustacje. Miejsce, które warto odwiedzić, bo poza bardzo dobrą kuchnia – słynie z wybornych win, które można pokochać „od pierwszego wrażenia”.

Więcej informacji znajdziecie na:
http://www.dworsanna.pl/

Pałac Pawłowice - Pałacyk wśród pól

Jak głoszą różne źródła Pałac w Pawłowicach został zbudowany w 1864 roku przez Wilhelm’a von Pannwitz. Obecnie  właścicielami  Pałacu w  Pawłowicach są państwo Godyla.  Podobnie jak z większością dworków i pałaców na Dolnym Śląsku jest tak, że cieszymy się, że budowle o tak długiej historii nie stanią się ruiną. Tak też mogło stać się i w tym przypadku. Na szczęście udało się ten obiekt odrestaurować i odzyskał blask . Obecnie znajduje się tu hotel składający się z 38 uroczych pokoi i apartamentów, kładąc szczególny nacisk na to, aby każdy z nich odznaczał się luksusem i elegancją.

Dodatkowym atutem tego miejsca jest również winnica. Założona w roku 2015 na południowym wzgórzu Pawłowickiej Góry (249,5 m n.p.m.), w pobliżu Pałacu Pawłowice, którego budowniczy 150 lat wcześniej dokonali nasadzeń winnych krzewów – uprawa ta, jednak nie przertwała do dzisiaj. Aktualnie jednak na powierzchni  1,2 ha uprawiane jest 4500 winorośli odmian Solaris, Johanniter, Siegerrebe, Cabernet Cortis, Rondo oraz Regent. Winnica jest członkiem stowarzyszenia „Winnice Dolnośląskie” – mającego na celu Promowanie produkcji win jakościowych, wytwarzanych przede wszystkim w rodzinnych i agroturystycznych gospodarstwach.

Więcej informacji znajdziecie na:
https://winnicedolnoslaskie.pl/
http://www.palacpawlowice.pl/

Dwór Wilkowice – Odrodzenie tradycji

Szczerze mówiąc, szukając ciekawych miejsc do tego artykułu nie spodziewałem się, że wśród nich znajdą się tak wyjątkowe miejsca. Z polecenia znajomych trafiłem tu – Do dworu Wilkowice. Wchodząc na ich stronę internetową i czytając historię tego miejsca, stwierdziłem, że no cóż – to miejsce z pewnością trzeba odwiedzić. A owa historia nie jest jakoś niesamowicie długa bo zaczyna  się w 1850 roku. Klasycznie przeżył on drogę podobną jak inne dworki – od splendoru, poprzez miejsce które podczas wojny było schronieniem dla wielu artystów i bohaterów ówczesnych czasów aż do prawie ruiny. Od 2006 roku sukcesywnie odbudowywany – powraca do dawnej świetności.

 Na terenie wpisanego do rejestru zabytków Dworu Wilkowice znajduje się też mała 1,5 hektarowa Winnica. Marta Kaczkowska, właścicielka, na pomysł założenia własnej winnicy wpadła zauroczona włoskimi winnicami i winami, które miała okazję bliżej poznać podczas swych podróży. Przygotowania do inwestycji pod nadzorem Romana Myśliwca rozpoczęły się w 2006 r. Rok później kupiła sąsiadujący z kompleksem dworskim pagórkowaty teren z południowym zboczem i warunkami klimatycznymi odpowiednimi do uprawy winorośli. 2008 rok poświeciła na przygotowanie terenu pod nasadzenia. W 2010 r. założono “Kolekcje Winorośli Dworu Wilkowice”. Łączne z kolekcją rośnie tam 44 odmiany winorośli. Przeważają jednak odmiany przerobowe: na wina białe – Aurora, Seyval Blanc, Bianca, Jutrzenka, a na czerwone – Regent, Rondo, Marechal Foch, Leon Millot.

Więcej informacji znajdziecie na:
https://www.dworwilkowice.pl/

Brzozowy Dworek – przytulna agruturystyka

Na zakończenie jeszcze jeden ciekawy adres – tym razem na sielski wypoczynek na łonie natury. Brzozowy Dworek położony jest w pięknej okolicy na terenie Szczebrzeszyńskiego Parku Krajobrazowego (koło Zamościa). To miejsce, które łączy w sobie cechy przytulnej i kameralnej agroturystyki, zachowując standard komfortowego pensjonatu. To miejsce urokliwe, oddalone od innych zabudowań, pozwalające cieszyć się ciszą, czystym powietrzem oraz pięknymi widokami. Usytuowane na przebiegu wielu szlaków turystycznych czyni to idealną bazą wypadową do innych, pięknych, roztoczańskich zakątków.

Tym, co wyróżnia to miejsce spośród innych roztoczańskich gospodarstw agroturystycznych jest posiadanie własnej winnicy. Uprawą winorośli gospodarze zajmują się od 2008 roku. Goście odwiedzający to gospodarstwo mogą zapoznać się z uprawą i pielęgnacją winorośli, zwiedzić piwnice, zapoznać się z urządzeniami służącymi do wytwarzania wina, a wieczorem przy ognisku lub kominku dokonać degustacji win i posłuchać opowieści gospodarza o jego pasji. Warte uwagi jest też podkreślenie, że podczas śniadań można rozkoszować się smakiem dżemów własnej produkcji, twarogu pochodzącego od lokalnych rolników czy chleba na zakwasie z własnego wypieku. Cytując właścicieli ” Przez tyle lat nie spotkaliśmy jeszcze gości, którzy po przyjeździe na działkę i szybkim  rzucie oka na otaczający krajobraz  nie powiedzieliby „ Łaaaał !  Czasem ktoś zaniemówi, czasem złapie się za głowę- jednak to zawsze znaczy to samo.” – niech to będzie najlepszym powodem, dla którego warto tu przyjechać.

Więcej informacji znajdziecie na:
http://polana.info.pl

Zdjęcia

pochodzą ze stron internetowych wspomnianych w treści miejsc.

Miejsca zebrał

Sommelier w krakowskiej ZaKładka Bistro de Cracovie – człowiek, który o winie i pracy w gastronomii może opowiadać godzinami. Ambitna osoba cechująca się dużym dystansem do rzeczywistości, nietypowym poczuciem humoru i chęcią do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji.  Kilkuletnie doświadczenie w renomowanych restauracjach sprawiło, że jego historia zamyka się w słowach “obsługuj tak, jak sam chciałbyś być obsłużony”.
Absolwent londyńskiej szkoły Wine & Spirit Education Trust (WSET) Level 3 Award in Wines. Jego karta win w ZaKładce otrzymała w 2019 roku Award of Excellence Magazynu Wine Spectator.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *