Endemiczne szczepy Portugalii, degustacja na bazie win z regionu Tejo

Endemiczne szczepy Portugalii, degustacja na bazie win z regionu Tejo

“Jest kilka takich miejsc w Europie, gdzie zdecydowanie częściej możemy natrafić na wina, które powstały z gron znacznie mniej znanych niż Cabernet Sauvignon czy Chardonnay. Takim miejscem z pewnością jest Portugalia, w której uprawia się kilkaset lokalnych odmian winogron. Jedni mówią, że jest ich 300, a inni, że nawet dwa razy więcej. W ostatnich latach coraz częściej trafiają nad Wisłę ciekawe wina białe z Arinto i Fernão Pires, oraz czerwone z Castelão czy Tourigi Nacional, ograniczając się tylko do tych najbardziej popularnych odmian. Podczas spotkania poznamy specyfikę poszczególnych szczepów endemicznych z Portugalii oraz będziemy mieli szansę degustacji wybranych win z regionu Tejo opartych o te szczepy. Serdecznie zapraszam.” – powiedział Andrzej Strzelczyk, zapowiadając wydarzenie, które odbyło się 29 lutego w krakowskiej ZaKładka Bistro de Cracovie.

Tejo

Dla Portugalczyków Tejo jest znane jako kraina winnic, gajów oliwnych, lasów korkowych, bydła Mertolengo i słynnych koni Lusitano.
Region ten pochwalić się może tradycjami produkcji wina sięgającymi XII wieku. Położony w samym sercu Portugalii – rozciąga się wzdłuż rzeki Tag. Rozległe, urodzajne równiny na obu jej brzegach od wieków były rolniczym zagłębiem Portugalii oraz ważnym miejscem uprawy winorośli. W regionie Tejo istnieje obecnie ponad 80 winnic, z czego duża część to rodzinne uprawy mogące poszczycić się kilkupokoleniową historią. Każda z własną unikalną historią i stylem – łączy je wspólny cel, aby wytwarzać wysokiej jakości wina, które są wyrazem oddania ziemi, na której uprawia się winogrona.

Wino na degustacji

1. Quinta da Lapa Selection Branco 2018 (Trincadeira das Pratas (40%), Fernâo Pires (40%) en Arinto (20%)) 
2. Quinta da Lagoalva Talhao 1 Branco 2018 (Alvarinho, Arinto, Fernão Pires, Sauvignon Blanc, Verdelho)
3. Falua Unoaked Riserva Rosso 2015 (Touriga Nacional)
4. Quinta S. João Batista Serradayres Reserva Tinto 2015 (40% Syrah, 30% Touriga-Nacional, 30% Castelāo)
5. Casal Da Coelheira Reserva Tinto 2015 (touriga nacional , touriga franca , cabernet sauvignon)
6. Quinta Da Lapa Nana Reserva Tinto 2016 (Touriga Nacional, Castelāo, Alicante Bouschet)
7. Quinta Da Lapa Reserva Tinto 2016 (Syrah, Cabernet Sauvignon, Touriga Nacional, Merlot

Gość specjalny

Specjalnym gościem wydarzenia byli przedstawiciele winnicy z Portugalii. Winnica Quinta da Lapa powstała w 1733 roku. Jest jedną z najstarszych winnic w regionie Tejo. Znajduje się na północ od rzeki Tag w strefie terroir Bairro. Pola winorośli zajmują 30 hektarów, a winogrona dojrzewają na glebach wapienno-gliniastych. Dzięki ciepłym dniom oraz chłodnym nocom i porankom winogrona dojrzewają stopiono i równomiernie. Wina Quinta da Lapa są produkowane zarówno z lokalnych, jak i międzynarodowych szczepów.  Przekazywana z pokolenia na pokolenie pasja do winiarstwa sprawia, że wszystkie roczniki urzekają doskonałą kompozycją smaków i aromatów.

Autor

Rafał Błażusiak – Sommelier ZaKładki –  człowiek, który o winie i pracy w gastronomii może opowiadać godzinami. Ambitna osoba cechująca się dużym dystansem do rzeczywistości, nietypowym poczuciem humoru i chęcią do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Zwolennik klasyki w nowoczesnym wydaniu. Inspiruje się głównie zachodnią kulturą i stylem życia, otwartym na nowe pomysły. Absolwent londyńskiej szkoły Wine & Spirit Education Trust (WSET) Level 3 Award in Wines. Jego karta win otrzymała w 2019 roku Award of Excellence Magazynu Wine Spectator.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *