„Bądź turystą w swoim mieście” – chodźże na Wino

„Bądź turystą w swoim mieście” – chodźże na Wino

Ruszyła kampania organizowana przez Urząd Miasta Krakowa oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe. Według organizatorów „Społeczno-informacyjna akcja „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” ma jeden cel: zachęcić przedsiębiorców, instytucje kultury, fundacje i stowarzyszenia, by stanęli ramię w ramię i zainspirowali mieszkańców Krakowa do korzystania z licznych atrakcji naszego miasta, (…)

Czasem wystarczy drobny gest – wizyta w ulubionej kawiarni, niedzielny obiad w maleńkim bistro po drugiej stronie ulicy, rodzinna eskapada na Wawel, spacer śladem dziedzictwa UNESCO i zatrzymanie się po drodze na aromatyczną zapiekankę z prażoną cebulką. Spędzaj czas z rodziną i jednocześnie pomagaj przedsiębiorcom stanąć na nogi To także nasze decyzje mogą sprawić, że Kraków znowu rozkwitnie!” – czytamy  na stronie https://bit.ly/3gXH7dJ

Kultura picia napojów „izotonicznych” typu wino w naszym mieście sięga czasów, kiedy to Mieszko I przechadzał się po terenie dzisiejszego Podgórza i Starego Miasta z kielichem tego napoju. Później w okresie renesansu wino już na stałe zagościło w królewskim zamku na Wawelu i na ulicach Krakowa. Nie wiem, czy Wiecie, ale na właśnie na wzgórzu zamkowym znajdowała się królewska winnica – obecnie trwają starania, aby ją w tym miejscu zrekonstruować. Zatem, w trosce o nasze wspólne dziedzictwo kulturowe należy dochować tradycji i pić ten jakże szlachetny trunek.  Tak więc, chodźże w Krakowie na wino.

Zakładka jest miejscem, gdzie przy jednym stole łączą się korzenie krakowskie i fracuskie. Krakowskie, gdyż jak czytamy w literaturze historycznej – Kraków był miastem, które leżało na szlaku handlowym pomiędzy Europą Południową (Włochy, Węgry, Austria), a Europą Zachodnią (Niemcy, Francja, Hiszpania). Zainspirowani tym dziedzictwem stworzyliśmy kartę win właśnie z tych regionów. Selekcja obejmuje tylko wina z upraw zrównoważonych, naturalne i organiczne. Sami preferujemy na co dzień zdrowy tryb życia, więc w zgodzie z tym też proponujemy takie etykiety, które nam sprawiają przyjemność i są w zgodzie z naszą filozofią.

Wychodząc z inicjatywą – krakowskie Bistro – ZaKładka ma dla Was propozycję. W ramach akcji „Bądź turystą w swoim mieście – zwiedzaj Kraków” – w restauracji na hasło „BĄDŹ TURYSTĄ W SWOIM MIEŚCIE…” – zapłacisz 15 % mniej za butelkę wina (zarówno na miejscu w naszych wnętrzach i ogródku, jak i z odbiorem własnym do domu) – specjalnie dla Was – od 9 czerwca aż do końca miesiąca.

Rafał Błażusiak
Sommelier w ZaKładka Bistro de Cracovie – człowiek, który o winie i pracy w gastronomii może opowiadać godzinami. Ambitna osoba cechująca się dużym dystansem do rzeczywistości, nietypowym poczuciem humoru i chęcią do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji. Zwolennik klasyki w nowoczesnym wydaniu. Inspiruje się głównie zachodnią kulturą i stylem życia, otwartym na nowe pomysły. Absolwent londyńskiej szkoły Wine & Spirit Education Trust (WSET) Level 3 Award in Wines. Jego karta win w ZaKładce otrzymała w 2019 roku Award of Excellence Magazynu Wine Spectator.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *